Din'in İsrail siyaseti üzerine etkileri; dini siyonizm kavramı üzerine bir inceleme
The effects of religion on Israeli politics; a study on the concept of religious zionism
- Tez No: 901940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çeşitli nedenlerle bir Yahudi devlet kurma fikrini ortaya atan Siyonizm'in kurucuları, yapmış oldukları konferanslarla düşüncelerini fiiliyata dönüştürmeye başlamış, Filistin topraklarında bir Yahudi Devleti'nin inşasını uygun görmüşlerdir. Siyonistler bu hedef doğrultusunda çalışmalarını yürütürken kendi içerisinde yer alan görüş ayrılıkları bedeniyle birçok ideoloji meydana gelmiştir. İsrail devletinin Kuruluş sürecinde yer alan başlıca ideolojilerden birisi de Dini Siyonistler olmuştur. Dini Siyonistler, dindar Yahudilerin Siyonizm'e olan ilgilerini arttırmayı hedeflemiş Yahudilik dini ile Siyonizm arasında köprü görevi görmüştür. Dini Siyonistler, devletin kuruluş sürecinde ve daha sonrasında da politik Siyonistler ile siyasal çatışmalara girerek kurulan Yahudi devletinin Halaka ve Tevrat temelli olması gerektiğini savunmuş, toplumun din temelli bir sosyal yaşaması gerektiğini benimsemiştir
Özet (Çeviri)
The founders of Zionism, who came up with the idea of establishing a Jewish state for various reasons, started to put their ideas into practice with the conferences they held, and deemed it appropriate to build a Jewish State in Palestine. While the Zionists were working towards this goal, many ideologies emerged as a result of the differences of opinion within the Zionist movement. One of the main ideologies involved in the establishment of the State of Israel was the religious Zionists. Religious Zionists aimed to increase the interest of religious Jews in Zionism and served as a bridge between the Jewish religion and Zionism. Religious Zionists engaged in political conflicts with political Zionists during and after the establishment of the state, arguing that the Jewish state should be based on Halacha and Torah, and that society should live a social life based on religion.