A framework for identifying post-intervention value shift in heritage residential buildings: The case of Antalya, Kaleiçi in Turkey
Tarihi konut yapılarında müdahale sonrası değer değişimlerini belirlemeye yönelik bir çerçeve: Antalya, Kaleiçi örneği
  1. Tez No: 901999
  2. Yazar: HAMED ARNAOUT
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ÖZGÜN ÖZÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Tarihi konut yapılarını koruma ve restorasyon çalışmaları, kültürel mirasın ve sahip olduğu somut ve somut olmayan değerlerin (kültürel, fiziksel, sosyal ve ekonomik) sürdürülebilirliğini hedefler. Ancak bu sürdürülebilirlik hedefleri, sadece yapının kendisi tarafından değil, aynı zamanda karar verme süreçlerinde yer alan paydaşların projeye yaklaşımları tarafından da şekillendirilmekte ve yönlendirilmektedir. Farklı paydaşlar, yapılı mirasın korunması ve restorasyonuna dair projelere kendi öncelikleri ve beklentileri doğrultusunda yaklaşmakta; bu yaklaşımlar ticari kazanç elde etme, yapıların estetik değerlerini ön plana çıkarma ya da turizmi nihai amaç olarak benimseme gibi farklı hedeflere dayanarak geleneksel yapılar üzerinde olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Bu tercihler, çeşitli müdahalelerle yapıların sahip olduğu kimi değerlerin değişmesine veya kaybolmasına, diğerlerinin ise ön plana çıkarılmasına neden olabilir. Turizm odaklı dönüşümün gerçekleştiği bir çevrede, tarihi konut yapılarına müdahalelerin, bu yapıların sahip olduğu değerlere ve sürdürülebilirliğe olan etkisinin anlaşılmasına yönelik bu çalışma, farklı müdahale derecelerinin tarihi konutlarda yarattığı değer değişimlerini ve bu değişimlerin fiziksel ve toplumsal sonuçlarını değerlendirmek için bir çerçeve ve yöntemsel araç geliştirilmesine katkı sağlamıştır. Çalışma kapsamında, ilk olarak, literatür incelemesi doğrultusunda, tarihi konutlara yapılan müdahalelerin dereceleri ve bu yapıların kültürel miras değerleri konuları ele alınmıştır. Ardından, Antalya Kaleiçi'nde gerçekleştirilen nitel ve betimleyici saha çalışması ile otel olarak kullanılan tarihi konut yapılarına uygulanan çeşitli müdahaleleri incelenmiş; yapılan müdahaleler ile bu konutlardaki değer değişimleri arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Çalışmanın sonunda, tarihi konutların sürdürülebilir korunmasını sağlamak için farklı müdahale derecelerinin yapıların değerlerine etkisini proaktif bir şekilde ortaya çıkaran yöntemsel bir çerçeve ve araç geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conservation of heritage residential buildings is ultimately geared towards the sustainability (cultural, physical, social, and economic) of the built heritage and its entwined tangible and intangible values; such goals are nonetheless influenced and oriented by the building itself and the stakeholders' approach, each with their own agendas and wants towards the project in hand. These approaches are based on an uneven hierarchy of outcome preferences, such as highlighting commercial gain, aesthetic restoration, or tourism as an end goal enforced by a series of interventions, resulting in the masking or change of some values in serve of enriching others. This study of interventions, values, and sustainability on conserved heritage residential building within a specific touristically oriented environment assists in developing a tool, with a defined framework and methodology, to assess the physical and social changes resulting from intervention magnitudes and the subsequent post intervention value shift. Based on the literature review the values and magnitudes of intervention related to heritage residential buildings are studied within a theoretical framework. Then via a qualitative descriptive site survey, in Antalya, Kaleiçi, heritage residential buildings reused as hotels with different imposed interventions are observed, analyzed, and the connection between interventions and value change is established. Determining a path that incentivizes a value based proactive approach towards sustainable conservation of heritage residential buildings.