Ratlarda progesteronun yağ greftleri sağ kalımına ve yağ hücresi apopitozuna etkisi
The effect of progesterone on fat graft survival and fat cell apoptosa in rats
  1. Tez No: 902015
  2. Yazar: EMRAH KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN TAN BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
AMAÇ Yağ grefti uygulamaları rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında son yıllarda oldukça sık kullanılan uygulamalardandır. Yağ grefti uygulamalarının birçok avantajı olmakla birlikte, uygulanan greftin rezorpsiyonu en önemli dezavantajıdır. Bu sebeple greft sağkalımını arttırmak için yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Literatürde de progesteron tedavisinin yağ grefti sağkalımına etkisinin araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu amaçla; erken dönemde iskemik hasar sonucu yağ hücrelerinin kaybına yol açan yağ hücre apoptozunu engellemek ve yağ sağ kalımını arttırmak için progesteron hormonunun etkisini araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEMLER Araştırmada 250-350 gr 3-6 aylık aralığındaki 28 adet dişi Wistar Albino sıçanı kullanılmıştır. İki ana grup, ikişer alt grup olmak üzere 4 grup oluşturulmuştur. A grubu; Uzun dönem sağ kalım çalışmasının yapılacağı 60 gün süre ile gözlemlenecek gruptur. Grup1 ve grup 2 olarak iki alt gruba ayrılmıştır. Grup 1 (kontrol grubu)'e sadece standart teknik ile yağ grefti uygulanmıştır. Grup 2 (gözlem grubu)'ye standart teknik ile yağ grefti uygulaması ile beraber 60 gün süreyle subkütan (sc) progesteron takviyesi uygulanmıştır. B grubu; Erken dönem yağ hücresi apopitozunun değerlendirileceği 10 gün süre ile gözlemlenecek gruptur. Grup 3 ve grup 4 olarak iki alt gruba ayrılmıştır. Grup 3 (kontrol grubu)'e sadece standart teknik ile yağ grefti uygulanmıştır. Grup 4 (gözlem grubu)'e standart teknik ile yağ grefti uygulaması ile beraber 10 gün süreyle subkütan (sc) progesteron takviyesi uygulanmıştır. Deney süreleri sonunda ense bölgedelerindeki yağ greftleri eksize edilerek ağırlık ve hacim ölçümleri sonrası histopatolojik olarak incelendi semikantitatif olarak patolojik bulgularına göre skorlandı. B grubundan alınan örnekler ise immünohistokimyasal olarak caspas-3 kitleri kullanılarak boyandı ve apopitotik hücre sayımı yapıldı. Denekler sakrifiye edilmeden önce intrakardiyak olarak kanları alınarak östrojen ve progesteron seviyeleri analiz edildi. BULGULAR Makroskobik bulgular ile hacim ve ağırlık bulgularında A grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark görüldü. Histolojik ve immunohistokimyasal bulgularda progesteronun dejenerasyon kriterlerinde anlamlı farklılıklar yarattığı buna bağlı olarak yağ sağkalımını anlamlı derecede arttırdığı ortaya çıktı. B grubunda makroskobik bulgular ile hacim ve ağırlık bulgularında anlamlı bir fark görülmedi. Bu durumun nedeni; çalışmanın 10. Günde sonlandırılması sebebiyle, ortamdaki fagositik aktivitenin ve remodeling döngüsünün hala devam etmesine bağlı olarak bu değişkenlerin greft hacimlerine yansımadığı ve benzer hacim değişiklikleri ile karşılaşıldığı şeklinde yorumlanmıştır. Histolojik ve immunohistokimyasal bulgularda progesteronun dejenerasyon kriterlerinde anlamlı farklılıklar yarattığı ancak yağ sağkalımını anlamlı derecede fark yaratmadığı ortaya çıktı. B grubunda immünohistokimyasal olarak 500 hücrede caspas-3 kiti ile boyanan apoptotik hücre sayısı saptanmış ve progesteron takviyesi verilen gözlem gruplarında kontrol gruplarına oranla apopitotik hücre sayısında istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüş olduğu görülmüştür. SONUÇ Düşük doz progesteron takviyesi travma ve iskemik strese bağlı gelişen yağ hücresi apoptozunu inhibe ederek ve aynı zamanda lipojenik etkiler oluşturarak yağ grefti sağkalımını anlamlı derecede arttırmıştır. Anahtar Kelimeler Yağ grefti, sağkalım, progesteron, apoptoz
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE Fat graft applications are one of the most frequently used applications in the field of reconstructive and aesthetic surgery in recent years. Although fat graft applications have many advantages, resorption of the applied graft is the most important disadvantage. For this reason, intensive researches are carried out to increase graft survival. There is no study in the literature investigating the effect of progesterone treatment on fat graft survival. For this purpose; We investigated the effect of progesterone hormone to prevent fat cell apoptosis, which causes loss of fat cells as a result of ischemic damage in the early period, and to increase fat survival. MATERİALS AND METHODS 28 female Wistar Albino rats, 3-6 months old, weighing 250-350 gr, were used in the study. Four groups were formed, two main groups and two subgroups. group A; It is the group to be observed for 60 days in which the long-term survival study will be performed. It is divided into two subgroups as group1 and group 2. Only fat grafting was applied to group 1 (control group) with the standard technique. Group 2 (observation group) was given subcutaneous (sc) progesterone supplementation for 60 days, along with fat grafting with standard technique. group B; It is the group to be observed for 10 days in which early fat cell apoptosis will be evaluated. It was divided into two subgroups as group 3 and group 4. Only fat grafting was applied to group 3 (control group) with the standard technique. Group 4 (observation group) was administered subcutaneous (sc) progesterone supplementation for 10 days with the standard technique of fat grafting. At the end of the experimental period, the fat grafts in the nape region were excised and histopathologically examined after weight and volume measurements were semiquantitatively scored according to the pathological findings. Samples taken from group B were stained immunohistochemically using caspas-3 kits and apoptotic cell count was performed. Before the subjects were sacrificed, their blood was taken intracardiacly and their estrogen and progesterone levels were analyzed. RESULTS A statistically significant difference was observed in group A in terms of macroscopic findings and volume and weight findings. It was revealed that progesterone created significant differences in degeneration criteria in histological and immunohistochemical findings, and accordingly, it increased fat survival significantly. There was no significant difference between macroscopic findings and volume and weight findings in group B. The reason for this situation; Since the study was terminated on the 10th day, it was interpreted that these variables were not reflected in the graft volumes and similar volume changes were encountered due to the phagocytic activity and remodeling cycle still continuing in the environment. In histological and immunohistochemical findings, it was revealed that progesterone caused significant differences in degeneration criteria, but did not make a significant difference in fat survival. In group B, the number of apoptotic cells stained with caspas-3 kit in 500 cells was determined immunohistochemically, and a statistically significant decrease was observed in the number of apoptotic cells in the observation groups given progesterone supplementation compared to the control groups. CONCLUSİON Low-dose progesterone supplementation significantly increased fat graft survival by inhibiting trauma and ischemic stress-induced fat cell apoptosis, as well as creating lipogenic effects. Keywords Fat grafting, survival, progesterone, apoptosis