Assessment of the thermal insulation performance of 3d-printed concrete walls
3b yazdırılmış beton duvarların ısı yalıtım performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 902022
  2. Yazar: KUNDA CHAMATETE
  3. Danışmanlar: ASOC. Prof. DR. ÇAĞLAR YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
1,260/5,000 Characters Translate İnşaat endüstrisi manuel işe çok bağımlıdır. Malzeme atıkları ve nitelikli işçi eksikliği gibi zorluklarla karşı karşıya. Ancak üç boyutlu beton baskı (3DCP) teknolojisi potansiyel bir cevap. Bu, form işsiz, hızlı inşaat, sınırsız tasarım özgürlüğü ve iş gücü tasarrufu sağlar, diğer birçok faydalar arasında. Bu teknoloji gelecekte endüstriyi bozabilir. Ancak sektörün dijital dönüşüm geçirmesiyle birlikte üç boyutlu baskılı beton duvarların termal performansına çok az odaklanılıyor. Bu tez çalışması, 3DCP inşaat kuyruklarında termal performans ve termal köprü etkilerini incelerken, doldurma yapısının, boşluk yalıtımının ve ısı köprüsünün etkileri üzerinde duruluyor. Yeterli yapısal bütünlüğe sahip doldurma yapılar kullanılarak büyük ölçekte ticari olarak uygulanmış 3DPC duvarları üzerinde bir dizi sayısal çalışma yapılacaktır. Yapılandırıcı bir model geliştirilecek, yayınlanmış edebiyatlara karşı doğrulanmış ve daha sonra ağ yapısına uygulanmış olacak. Filament genişliğinin, ağ uzunluğunun ve ağ yapılandırmasının yanı sıra iç yüz kapak ve granül doldurma malzemeleriyle ağların temas alanının etkileri incelenecek. Isolasyonun ısı verimliliği de belirlenecek.
Özet (Çeviri)
The construction industry is very dependent on manual labor. It faces challenges such as material waste and a shortage of skilled labor. However, three-dimensional concrete printing (3DCP) technology is a potential answer. It allows for formwork-free, fast construction, unlimited design freedom, and savings on labor, among many other benefits. This technology could disrupt the industry in the future. However, there is little focus on the thermal performance of three-dimensional printed concrete walls as the sector undergoes digital transformation. This thesis study examines thermal performance and thermal bridging effects in 3DCP building envelopes, focusing on the effects of the infill structure, cavity insulation, and thermal bridging. A series of numerical studies will be conducted on large-scale, commercially applied 3DPC walls using sufficient structural integrity infill structures. A constitutive model will developed, validated against published literature, and then applied to lattice structures. The effects of filament width, web length, and web configuration, as well as the contact area of webs with the interior face shell and granular filling materials, will be studied. The thermal efficiency of the insulation will also determined.