Yüksek verimli swift siklonda giriş hızının etkisinin incelenmesi
Investigation of inlet velocity effect on high efficiency swift cyclone
- Tez No: 902031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması, Swift tipi yüksek verimli siklonlarda giriş hızının partikül ayırma verimliliği üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Siklonlar en yaygın kullanılan toz toplama cihazlarıdır. İmalatı nispeten basit ve ucuzdur, orta düzeyde basınç kaybıyla çalışırlar ve uygun şekilde uygulanırsa uzun süre sorunsuz hizmet verirler. Verimlilik genellikle parçacıkların çapı yaklaşık 5 µm'den büyük olan tozlar için iyidir. Siklonlar sıklıkla büyük parçacıkların yakalanacağı son toplayıcılar olarak kullanılır. Ayrıca elektrostatik çökeltici, yıkayıcı veya kumaş filtre gibi daha verimli bir toplayıcı için ön temizleyici olarak da kullanılabilirler. Bu çalışmada, yüksek verimli siklonların tasarım parametreleri incelenecek ve giriş hızının siklon performansı üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde analiz edilecektir. Literatür taraması bölümünde, hava kirliliği, siklon ayırıcıların genel özellikleri, tasarım kriterleri, siklon ayırıcılarda basınç kaybı, hız verimi, toplama verimliliği ve giriş hızının ilişkisi üzerine mevcut bilgiler derlenecektir. Bu çalışmanın bulguları, endüstriyel uygulamalarda Swift tipi siklonların tasarımı ve optimizasyonu için önemli bir rehber sağlamaktadır. Ayrıca, çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği açısından, siklonların etkili bir şekilde kullanılmasıyla hava kirliliğinin azaltılması ve kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılması sağlanabilir. Bu tez çalışması, Swift tipi yüksek verimli siklonların performansını geliştirmeye yönelik yeni tasarım stratejileri ve optimizasyon yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu, endüstriyel tesislerde hava kalitesini artırmak ve çevresel etkileri azaltmak için önemli bir adım olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the effect of inlet velocity on particle separation efficiency in Swift-type high-efficiency cyclones. Cyclones are the most commonly used dust collection devices. They are relatively simple and inexpensive to manufacture, operate with moderate pressure loss, and provide long-term trouble-free service if properly applied. Efficiency is generally good for dust particles with diameters larger than approximately 5 µm. Cyclones are often used as final collectors where large particles are captured. They can also serve as pre-cleaners for more efficient collectors, such as electrostatic precipitators, scrubbers, or fabric filters. In this study, the design parameters of high-efficiency cyclones will be examined, and the effects of inlet velocity on cyclone performance will be analyzed in detail. The literature review section will compile existing information on air pollution, general characteristics of cyclone separators, design criteria, pressure loss in cyclone separators, velocity efficiency, collection efficiency, and the relationship with inlet velocity.The findings of this study provide important guidance for the design and optimization of Swift-type cyclones in industrial applications. Additionally, from the perspectives of environmental sustainability and energy efficiency, the effective use of cyclones can lead to reduced air pollution and more efficient utilization of resources. This thesis aims to contribute to the development of new design strategies and optimization methods to improve the performance of Swift-type high-efficiency cyclones. This could be an important step towards enhancing air quality and reducing environmental impacts in industrial facilities.