Investigating fermi-lat data to find gev gamma-ray counterparts of new candidate radio supernova remnants detected in the gleam survey
Gleam araştırmasında tespit edilen yeni aday radyo süpernova kalıntılarının gev gama ışını karşılıklarını saptamak için fermi-lat verisinin incelenmesi
- Tez No: 902033
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ, DR. TÜLÜN ERGİN GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Galaktik ve Ekstra-galaktik Tam-Sky Murchison Widefield Array (MWA) taraması tarafından belirlenen radyo aday süpernova kalıntılarının (SNR) gama-ışını karşılıklarını tespit etmek için, 1 - 300 GeV enerji aralığında 14 yıl süren Fermi-LAT verilerini analiz ettik. MWA taraması, 345 ◦ < l < 60 ◦ ve 180 ◦ < l < 240 ◦ uzunluk aralıklarında 27 yeni radyo SNR adayı kataloglamıştır. Bu adaylardan üçünün gama-ışını karşılıklarını başarılı bir şekilde tespit ettik: G18.9−1.2, G23.1+0.1 ve G28.3+0.2, sırasıyla yaklaşık ∼10σ, ∼15σ ve ∼12σ güvenilirlik seviyeleri ile. Analizimiz ayrıca bu SNR'ler için yeni optimal konumlar belirlememizi sağladı; bu konumlar, GLEAM taramasında gözlemlenen karşılıklarının konumlarıyla iyi bir uyum içindedir. Bu SNR'lerin hiçbiri için genişletilmiş gama-ışını yayılımı tespit edilmedi; bunun yerine, gama-ışını emisyonları en iyi şekilde nokta kaynaklar olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
To detect gamma-ray counterparts of the radio candidate supernova remnants (SNRs) identified by the Galactic and Extra-galactic All-sky Murchison Widefield Array (MWA) survey, we analyzed 14 years of Fermi-LAT data in the energy range of 1 - 300 GeV. The MWA survey has cataloged 27 new candidate radio SNRs within the longitude ranges 345 ◦ < l < 60 ◦ and 180 ◦ < l < 240 ◦. We successfully detected gamma-ray counterparts for three of these candidates: G18.9−1.2, G23.1+0.1, and G28.3+0.2, with significance levels of approximately ∼10σ, ∼15σ, and ∼12σ, respectively. Our analysis also led to the identification of new optimal positions for these SNRs, which align well with the locations of their respective counterparts observed in the GLEAM survey. No extended gamma-ray emission was detected for any of these SNRs; instead, their gamma-ray emissions are best described as point sources.