Smart sportswear design that can detect vital parameters
Hayati parametreleri algılayabilen akıllı spor kıyafeti tasarımı
  1. Tez No: 902034
  2. Yazar: ÖMÜR CERAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZGÜR TAMER, DOÇ. DR. YAVUZ ŞENOL, DOÇ. DR. ÖMER AKGÜLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giyilebilir elektronik konusu hızla geni¸sliyor ve son zamanlarda tüketici elektronigi pazarına karlı ticari ürünler sa ˘ glamaya ba¸sladı. Biyo-geribildirim veya ˘ komut komutları olarak giyilebilir sistemlerde biyopotansiyel sinyallerin kullanılmasının devrim yaratacagı tahmin edilmektedir. Beyin-bilgisayar arayüzleri, ˘ bakım noktası saglık izleme sistemleri, rehabilitasyon araçları gibi çok sayıda ˘ teknoloji vardır. Elektrotlar bu tür ögelerin çok önemli bir bile¸seni olarak ˘ görüldügünden, yakla¸sık on yıldır ara¸stırılmakta ve bu da tekstil elektrotlarının ˘ geli¸stirilmesine yol açmaktadır. Elektrokardiyografi(EKG) ve Atalet ölçüm birimi(IMU) sensor bu proje kapsamında kullanılmı¸stır. EKG elektrotları ile PCB baglantısında iletken iplikler kullanılmı¸stır ve bu iletken iplikler ti¸sört üzerine entegre ˘ edilmi¸stir. Akıllı tekstil ürünleri test etmek ve veri almak amacıyla kullanılmaktadır. Bu tezde hareket sınıflandırması için Karar Agacı, Gradyan Destekli A ˘ gaç, Lojistik ˘ Regresyon, Gizli Markov Modeli, Naive Bayes, Rastgele Orman ve Destek Vektör Makinesi yöntemleri kullanılmı¸s ve bu yöntemlerin performansları tablo ve grafiklerle gösterilmi¸stir. Elde edilen sonuçlara bakıldıgında hareket sınıflandırmada ˘ en iyi sonucu Saklı Markov Modeli vermi¸stir. Bu yöntem kullanılarak elde edilen veriler ile ko¸sma ve zıplama hareket sınıflandırması rahatlıkla yapılabilmektedir. Ancak Merdiven Çıkma ve ˙Inme için çok iyi sonuçlar elde edilemediginden bu ˘ hareketlerin sınıflandırılması tam olarak yapılamamı¸stır
Özet (Çeviri)
The field of wearable electronics is rapidly growing, and it has only recently started to offer consumer electronics consumers valuable commercial products. Biopotential signals are expected to revolutionize wearable systems when used as biofeedback or command commands. There are many technologies, including point-of-care health monitoring systems, brain-computer interfaces, and rehabilitation aids. Textile electrodes have been developed as a result of approximately ten years of research on electrodes, since they are considered to be an essential part of such things. This research examines wearable sports technologies that are capable of detecting key metrics. ECG and acceleration-based Inertial Measurement Unit (IMU) sensor were used in this project. Conductive threads were used to connect the ECG electrodes to the PCB and these conductive threads were integrated on the t-shirt. Smart textile products are used for data collection and testing. In this thesis, Decision Tree, Gradient Boosted Tree, Logistic Regression, Hidden Markov Model, Naive Bayes, Random Forest and Support Vector Machine methods are used for motion classification and the performances of these methods are shown in tables and graphs. Considering the results obtained, Hidden Markov Model gave the best result in motion classification. The classification of running and jumping motion can be easily performed with the data obtained using this method. However, since very good results could not be obtained for Stairs up and down, the classification of these movements could not be done completely.