An inquiry into visual representation in urban design: Taksim square urban design competitions in 1987 and 2020
Kentsel tasarımda görsel temsil üzerine inceleme: 1987 ve 2020 Taksim meydanı kentsel tasarım yarışmaları
- Tez No: 902037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU, PROF. DR. OLGU ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kentsel tasarım yarışmaları uzun yıllardır mekân tasarımında önemli bir araç olmuştur. Aynı zamanda kentsel tasarım yarışmaları; kapsamları bağlamında günün tasarım yönelimlerinden, değişimlerden en çok etkilenen alanlardandır. Bu yarışmalar, alandaki profesyonellerin uzmanlıklarını sergileyebilecekleri, en son gelişmeleri takip edebilecekleri ve kentsel tasarımın bir uygulama olarak evrimine katkıda bulunabilecekleri bir platform görevi görmektedir. Bu tez, kentsel tasarım yarışmalarını temsilin dönüşümünü incelemek için bir altlık olarak kullanmaktadır. Bu bağlamda amaç, özellikle Taksim kentsel Tasarım yarışmalarını temel alarak, kentsel tasarım yarışmalarındaki posterlerin ve görsellerin analizi yoluyla farklı dönemlere bağlı olarak temsildeki dönüşümü tartışmaktadır. Taksim Meydanı yıllar içinde önemli değişikliklere uğrayan, zaman zaman önemli olaylara sahne olmuş, hareketli bir kent merkezidir. Halkın yanı sıra kentsel tasarımcıların, mimarların ve sanatçıların yaratıcılıklarını ifade etmeleri için bir tuval görevi üstlenmiştir. Bu meydan farklı dönemlerde benzer programlara ve tasarım kaygısına sahip iki yarışmaya ev sahipliği yapmıştır. Tezde döneminden, tasarımcısından ve yarışma ayrıntılarından etkilenmesi kaçınılmaz olan temsilin değişimi bu yarışmalar üzerinden ele alınmıştır. Bu tez Taksim'deki iki yarışmanın temsil biçimlerini form, program, bağlam olmak üzere üç ana kategori altında analiz eder. Bu kategoriler hem tasarım yaklaşımlarını hem de onların temsile yansımalarının farklı boyutlarını bütüncül bir şekilde tartışmayı mümkün kılar. Bu kavramların alt temaları geliştirilerek iki farklı dönemdeki yarışmaların detaylı karşılaştırması yapılmaktadır. Bu çalışmanın çıktısı olarak, projelerin önemli noktalarını anahtarlar kelimeler aracılığıyla ortaya çıkaran kapsayıcı bir matris formüle edildi. Bu matris, yapılan çalışmadaki çıktıları kapsamlı bir çerçevede değerlendirmek için bir kaynak görevi görmektedir. Bu tez arşiv taraması, söylem analizi ve görsel analizi birleştiren bir yöntem kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban design competitions have long been regarded as a valuable tool in the realm of spatial design. They are heavily influenced by current design trends and changes. As such, these competitions serve as a platform for professionals in the field to showcase their expertise, stay abreast of the latest developments, and contribute to the evolution of urban design as a practice. This thesis operates urban design competitions as a base for examining the transformation of visual representation. This study delves into the changes in representation depending on different periods through a critical analysis of posters and visuals in urban design competitions, with a particular emphasis on the framework of Taksim urban design competitions. Taksim Square is a dynamic urban hub that has undergone significant changes over the years and has been the site of important events. It has served as a critical canvas for urban designers, architects, artists, and the public to express their creativity. This location was the venue for two competitions with similar programs and concerns, but they were held in different periods. The representation, which is subject to change as it evolves within the context of respective periods, designers, and specifications, is discussed through these competitions. This thesis embarks on analysing the representational forms of two competitions in Taksim, scrutinised under three principal categories: form, program, and context. These categories facilitate a comprehensive discourse on design methodologies and the multifaceted impact of their representations, thereby offering a holistic understanding of the subject matter. A detailed comparison of the competitions in two different periods was constructed by developing the sub-themes of these concepts. In the course of this study, a comprehensive matrix was formulated, outlining the nuances through the employment of keywords. This matrix serves as a resource, providing a structured framework that encapsulates the intricate distinctions uncovered during the research process. To accomplish this, this thesis uses a method that combines archival scanning, discourse analysis, and visual analysis.