Towards a resilient built environment: Energy positivity through energy flexibility and generation
Dayanıklı bir yapılı çevreye doğru: Enerji esnekliği ve üretimi aracılığıyla enerji pozitifliği
- Tez No: 902044
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, DOÇ. DR. ONUR TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İklim değişikliğinin tehdit edici etkileri her geçen gün artmakta ve her sektörü önemli değişikliklere zorlamaktadır. Yapılı çevre enerji kullanımının büyük bir kısmını oluşturduğundan ötürü, mimari bu konuya entegre bir konumdadır. Bu nedenle, enerji ve binalar arasındaki ilişkinin temelde yeniden değerlendirilmesi kaçınılmazdır. Günümüzde, çoğu bina yalnızca enerji temin etmek için elektrik şebekelerine bağlıdır. Ancak, yenilenebilir enerji kaynaklarının etkili kullanımıyla, bu bağlantı köklü değişikliklere tabiidir. Binalar, yenilenebilir enerji üretimini mevcut elektrik enerjisiyle değerlendirilmeli ve elektrik kullanım ile üretimlerini dengeleyebilmelidir, bu da enerji esnekliğinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu tez, enerji üretimi için enerji esnekliğinin önemini tasvir etmeyi ve mimarların bir tasarım stratejisi olarak kullanabilecekleri bir yöntem olarak enerji esnekliğini kullanmanın yollarını sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, enerji esnekliği ve üretimi yoluyla enerji pozitifliğine ulaşmak için bir metodoloji oluşturulmuş ve bir vaka çalışması üzerinde test edilmiştir. Sonuçlar, enerji esnekliğinin ve üretiminin etkili kullanımı yoluyla enerji pozitifliğinin mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The threatening impacts of climate change increase on a daily basis, pushing each sector to go under significant changes. Architecture is integral to this issue since the built environment accounts for a major portion of energy usage. Hence, a fundamental re-consideration of the relationship between energy and buildings is inevitable. Currently, most buildings are connected to electricity grids only to retrieve energy. However, through effective utilization of renewable energy sources, this connection is prone to radical changes. Buildings must be able to mitigate renewable energy generation with existing electricity energy and balance the electricity inputs and outputs, underlining the necessity of energy flexibility. This thesis aims to portray the significance of energy flexibility for energy generation and present the means of considering energy flexibility as a framework for architects to utilize as a design strategy. For this purpose, a methodology of achieving energy positivity through energy flexibility and generation is created and tested on a case study. The results show that through effective utilization of energy flexibility and generation, energy positivity is possible.