Thymus eigii bitkisinin uçucu yağı kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle ZnO nanoparçacık üretilmesi ve antibakteriyel aktivitesinin araştırılması
Production of ZnO nanoparticles by green synthesis method using essential oil of Thymus eigii and investigation of its antibacterial activity
- Tez No: 902089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BOZOK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİ SEDEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışması ile Osmaniye ilinden toplanan Thymus eigii bitkisinin uçucu yağı Clevenger aparatı ile ekstrakte edilmiş ve ekstrakte edilen uçucu yağ kullanılarak yeşil sentez metoduyla ZnO nanoparçacıkları üretilmiştir. Elde edilen bu nanopartikülün yapısal ve morfolojik özellikleri XRD ve SEM analizleri yardımıyla incelenmiştir. Karakterizasyonu yapılan ZnO nanoparçacıkların antibakteriyel aktivitesi Enterococcus faecalis ATCC 49452, Yersinia enterocolitica ATCC 27729, Escherichia coli ATCC BAA-2523, Staphylococcus aureus NCTC 10788, Pseudomonas aeruginosa NCTC 12924, Acinetobacter baumannii ATCC BA1609 mikroorganizmalar üzerinde araştırılmıştır. T. eigii uçucu yağ içeriğinde en fazla %54.73 oranında timol olduğu tespit edilmiş ve bunu sırasıyla, %14.06 oranında karvakrol, %7.04 oranında p-simen, %4.73 oranında γ-terpinen, %4.29 oranında ise karyofilen takip etmiştir. T. eigii uçucu yağı kullanılarak elde edilen ZnO nanopartiküllerinin test edilen suşlar üzerinde antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the essential oil of the Thymus eigii plant collected from Osmaniye province was extracted with the Clevenger apparatus and ZnO nanoparticles were produced by the green synthesis method using the extracted essential oil. This nanoparticle was characterized with the help of XRD and SEM analyses. Antibacterial activity of characterized ZnO nanoparticles has been investigated on Enterococcus faecalis ATCC 49452, Yersinia enterocolitica ATCC 27729, Escherichia coli ATCC BAA-2523, Staphylococcus aureus NCTC 10788, Pseudomonas aeruginosa NCTC 12924, Acinetobacter baumannii ATCC BA1609 microorganisms. It was determined that the maximum amount of thymol in the essential oil content of T. eigii was 54.73%, followed by 14.06% carvacrol, 7.04% p-cymene, 4.73% γ-terpinene and 4.29% caryophyllene, respectively. It was determined that ZnO nanoparticles obtained using T. eigii essential oil had antibacterial activity on the tested strains.