International political economy of multi-speed Europe: The case of Hungary
Çok-vitesli Avrupa'nın uluslararası politik ekonomisi: Macaristan örneği
  1. Tez No: 902088
  2. Yazar: FATİH ÖZGÜR KENAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜN ERLER BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Avrupa'nın 60 yılı aşkın süren entegrasyon süreci nihai noktaya varmamıştır. Dahası, entegrasyon süreci Avrupa'nın genişlemesiyle daha karmaşık bir hal almaktadır. Avrupa'nın ekonomik ve parasal entegrasyonu farklı hızlarda ilerleyen ülkelere sahiptir. Aslında bu durum Ekonomik ve Parasal Birlik özelinde“çok-vitesli Avrupa'yı ortaya çıkarmıştır. Çok-vitesli Avrupa terimi esasen bazı ülkelerin yeni bir ortak politikayı hızlıca benimsemesi ancak buna karşın diğer ülkelerin bu hızlı benimseyen ülkeleri belli bir süre sonra takip etmesini ihtiva eden bir entegrasyon stratejisidir. Maastricht Anlaşması ile sabit kılınan hususlar açıktır. Buna göre, her bir AB üyesi devletin Ekonomik ve Parasal Birlik'e katılması beklenmektedir. Pek tabi, katılım için belli başlı uyum kriterleri belirlenmiştir. Bu uyum kriterlerini karşılayan her bir AB üyesi bu birlik içinde yer alma şansınsa sahiptir. Bir bakıma hem politik hem de akademik tartışmaların sonucunda uyum kriterlerinin bir neticesi olarak çok-vitesli entegrasyon stratejisi bu alanda benimsenmiştir. Bir başka deyişle, çok-vitesli Avrupa entegrasyon stratejisi, Ekonomik ve Parasal Birlik'in başarılı bir şekilde çalışması için katılımcı ülkelere tanınan bir zamandan ibarettir. Lakin, her ne kadar her bir üye devletin bu birlik içinde bulunması beklense de, Maastricht Anlaşması bünyesinde bir ”zorunluluk“ ifadesi kullanılmamıştır. Yalnızca üye devletlerde katılım için hazırlığın son bulacağı planlanmış bir tarih bildirmeleri beklenmektedir. Bugün özellikle 2004 yılında gerçekleşen büyük genişleme ile katılım gösteren ülkelerin bir kısmı henüz Ekonomik ve Parasal Birlik'e katılmamışlardır. Dahası, bazı ülkeler katılım için planlanmış bir tarih dahi belirtmemişlerdir. İşte Macaristan bu ülkelerden birisidir. Bu durum ”neden“ sorusunun sorulmasının önünü açmaktadır. Avrupa'nın henüz devam eden entegrasyon süreci bağlamında bu durum neden sorusunun sorulmasına ve açıklanmaya muhtaçtır. İşbu tezin amacı, genel olarak Macaristan'ın Başbakan Viktor Orban'ın iktidara gelmesi sonrasında neden Ekonomik ve Parasal Birlik'e katılmayı rafa kaldırdığını açıklamaktır. Daha özelde ise mevcut literatürün sormuş olduğu neden sorusunun ve buna verilen cevapların dayandığı iç ekonomik ve iç politik cevapların ötesine varmayı hedeflemektir. Bu amaçla, neden sorusunun yanında dolaylı olarak ”nasıl" sorusunu sormak ve buna cevap bulmak ön plandadır. Ekonomik ve Parasal Birlik, üye devletlere iktisadi faydalar sağladığı gibi özellikle bazı hükümetlerce istenmeyen negatif durumları da beraberinde getirmektedir. Nasıl sorusu ise dolaylı olarak şu bağlamda sorulmaktadır: Küresel Finansal Kriz ve Avrupa Krizi sonrasında sıcak paraya ve daha fazla uluslararası alışverişe ihtiyaç duyan Macaristan'ın nasıl Ekonomik ve Parasal Birlik'in teorik olarak sunduğu iktisadi faydaları nasıl bir kenara bırakabilmiştir? Tezin nihai amacı, bu soruya bir başka soruyla cevap aramaktadır: Bir uluslararası aktör Macaristan'ın Ekonomik ve Parasal Birlik'e katılması halinde sağlayacağı iktisadi faydaları sunabilmiş midir? Bu noktada tezde ilgili uluslararası aktör olarak Çin Halk Cumhuriyeti değerlendirilmiştir. Böylece, sadece iç ekonomik ve iç politik dinamiklerin yanında, bir uluslararası aktörün Avrupa'nın ekonomik ve parasal entegrasyonunda dolaylı olarak etki edip etmediğinin de değerlendirilmesi gerektiğinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Avrupa entegrasyonu özelinde tezin kapsamı Ekonomik ve Parasal Birlik ile sınırlıdır. Macaristan özelinde ise kapsam, Macaristan'ın pazar ekonomisine geçişinin başlangıcı olan 1989 sonrası yaşadığı dönüşümden Başbakan Viktor Orban'ın iktidar olduğu dönem ve sonrasını kapsamaktadır. Böyle bir dönemin seçilmesinin sebebi, Macaristan'ın yaşadığı ekonomik dönüşüm bağlamında Viktor Orban'ı ikinci sefer iktidara getiren politik ortam ve bu politik ortamın Viktor Orban'ın Ekonomik ve Parasal Birlik'e karşı geliştirdiği karşıt söylemi ortaya koymaktır. Macar ekonomisinin temel göstergelerini ortaya koymak amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan raporlardan faydalanılmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti-Macaristan özelinde ise özellikle ilişkilerin yoğunlaşmaya başladığı 2003 yılından günümüze değin meydana gelen gelişmeler incelenmiştir. Bu açıklamalar ışığında bu çalışma, bir uluslararası aktörün Avrupa'nın ekonomik entegrasyonunu dolaylı olarak etkileyebileceği ve Çin'in Macaristan özelinde bu türden bir aktör olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The integration process of Europe has lasted more than 60 years and yet it has not reached the expected point. Moreover, this process has become more complex after the enlargement of 2004. the economic and monetary integration of Europe has countries moving at different speeds. Indeed, in the case of the Economic and Monetary Union, this emerged“multi-speed Europe”. The concept multi-speed Europe is actually an integration strategy in which some countries adopt a new common policy quickly, while other countries will follow them in a certain period of time. The components set by Maastricht Treaty are clear. Accordingly, each EU member state is expected to join the Economic and Monetary Union. Of course, a convergence criteria have been set for accession. Each EU member state that meets these convergence criteria has the chance to take part in this union. In a way, as a result of both political and academic debates, the multi-speed integration strategy has been adopted in this field. In other words, the multi-speed European integration strategy is just a time matter given to the participating countries for the successful functioning of the Economic and Monetary Union. However, although each member state is expected to be part of this union, the Maastricht Treaty did not use the term“must”. Member states are only required to announce a planned date by which preparations for accession will be completed. Today, some of the countries that became a member of the Union, especially after the big enlargement wave in 2004, have not yet joined the Economic and Monetary Union. Moreover, some countries do not even have a target date for accession. Hungary is one of these countries. This situation raises the question of“why”. In the context of Europe's ongoing integration process, this situation needs an investigation and explanation. The aim of this thesis is to explain, in general, why Hungary has explicitly scrapped becoming a member of the Economic and Monetary Union after Prime Minister Viktor Orban came into power. In particular, this thesis aspires to go beyond the why question posed by the current literature and the domestic economic-based and domestic political-based answers. For this purpose, besides the why question, it is important to ask the“how”question and give an answer to it. The Economic and Monetary Union provides economic benefits to the member states, but it also leads to negative consequences, which particularly some governments do not encountrer. The how question is indirectly asked in this context: How could Hungary set aside its theoretical economic advantegous of the Economic and monetary Union when it needed liquidity and more international exchanges in the aftermath of the Global Financial Crisis and the European Crisis? The ultimate aim of the thesis is to answer this question by asking another question: Has an international actor been able to provide the economic benefits that Hungary would acquire if it were to join the Economic and Monetary Union? At this point, the thesis considers the People's Republic of China as the mentioned international actor. Thus, it is aimed to demonstrate that not only domestic economic-based and domestic political-based dynamics should be taken into consideration, but also the indirect influence of an international actor on the economic and monetary integration of Europe. For European integration, the scope of the thesis is limited to the Economic and Monetary Union. For Hungary, the scope covers the period from the transformation of Hungary after 1989, the beginning of Hungary's transition to a market economy, to the period when Prime Minister Viktor Orban came to power in 2010 and the following years. The main reason for taking such a period is to show the political environment that brought Victor Orban to power for the second time in the context of Hungary's economic transformation and that led Viktor Orban to develop a negative discourse against the Economic and Monetary Union. To illustrate the main indicators of Hungarian economy, the data prepared by the European Commission's reports are used. For China-Hungary relations, the developments that have taken place since 2003 are analyzed because the bilateral relations began to intensify after this year. In light of these explanations, this work concludes that an international actor can implicitly affect the European economic integration and that China can be regarded as such an international actor in the case of Hungary.