Determining the environmental impacts of circular economy implementation in an apparel sector
Konfeksiyon sektöründe döngüsel ekonomi uygulamasının çevresel etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 902094
  2. Yazar: İREM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tekstil ve Hazır Giyim endüstrisi en kirletici endüstrilerden biridir. Artan nüfus ve modanın hızlı değişimi üretimi ve dolayısıyla da oluşan atık miktarını her geçen gün arttırmaktadır. Tekstil ve Hazır Giyim endüstrisinin çevreye verdiği negatif etkileri azaltmak için döngüsel ekonomi uygulamaları giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) yöntemi kullanılarak Tekstil ve hazır giyim endüstrisinin neden olduğu çevresel etkiler incelenmiştir. Seçilen pilot tesislerde kırpıntı kumaşlar geri dönüştürülerek tekrar kumaş üretiminde kullanılmaktadır ve bu üretim sürecinin çevresel etkileri YDA yöntemi ile incelenmiştir. Mevcut durum hariç 8 farklı durum daha oluşturularak döngüsel ekonomi yaklaşımı ve üretimde yenilenebilir enerji kullanımının çevresel etkileri ne kadar azaltacağını araştırılmıştır. YDA çalışması için GaBi yazılımı kullanılmıştır. 9 durumun sonuçları 11 farklı CML etki kategorisinde incelenmiştir. Bu durumların farklı materyal tipine ve kullanılan enerji türüne göre olan sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular kumaş üretimindeki tüm materyallerin geri dönüştürülmüş materyal olduğu ve üretimin her aşamasında güneş enerjisi kullanıldığı durumun en az çevresel etki oluşturulduğu göstermektedir. Ayrıca konvansiyonel pamuk yerine organik pamuk kullanımının da çevreye daha az etki verdiği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The textile and apparel industry is one of the sectors that pollutes the environment the most. The increasing population and the rapid change in fashion result in an increase in the production of waste on a daily basis. In order to reduce the negative effects of the textile and apparel industry on the environment, circular economy practices are becoming increasingly common. In this study, the environmental impacts caused by the textile and apparel industry were examined using the Life Cycle Analysis (LCA) method. In the selected pilot plants, scrap fabrics are recycled and used again in fabric production and the environmental impacts of this production process are analyzed by LCA method. Except for the current situation, 8 different situations were created to investigate how much the circular economy approach and the use of renewable energy in production will reduce environmental impacts. GaBi software was used for the LCA study. The results of 9 cases were analyzed in 11 different CML impact categories. The results of these cases according to different material types and the type of energy used were compared. The findings show that all materials used in fabric production are recycled materials and the use of solar energy at every stage of production has the least environmental impact. It was also concluded that using organic cotton instead of conventional cotton causes less harm to the environment.