Kömür gazlaştırma prosesi ve Türkiye kömürlerinde kömür özellikleri açısından uygulanabilirliğinin araştırılması
Coal gasification process and to investigate the applicability in terms of coal properties in Turkey coal
  1. Tez No: 438796
  2. Yazar: VOLKAN CEBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK MALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Gazlaştırma prosesi temel olarak karbon içerikli kömür, petrol, biyokütle ve katı atıklar gibi hidrokarbonlu yakıtların piroliz, kısmi oksidasyon ve karbonun hidrojenlenmesi ile karbon monoksit, hidrojen, metan gibi gazların elde edilmesidir. Gazlaştırma işleminin gerçekleştiği reaktörlere gazlaştırıcı, oluşan ürüne sentez gazı denilmektedir. Bu çalışmada, yer altı ve yer üstü olmak üzere tüm kömür gazlaştırma proseslerinin tarihsel süreci, uygulamaları, kimyasal özellikleri, yakıt karakteristik özellikleri ve sentez gaz ürün özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Gazlaştırma teknolojileri için gerekli kriterler açıklanarak Türkiye kömürlerinin gazlaştırma prosesinde kullanılabilecek kömür tipi ve özelliklerine uygunlukları araştırılmıştır. Ayrıca yerli kömürlerimiz için önceden yapılmış gazlaştırma çalışmaları, deneyler araştırılmış ve derlenen sonuçlar aktarılmıştır. Çoğunlukla yüksek nem, kül, kükürt içeren ve düşük ısıl değerli Türkiye kömürlerinin gazlaştırma prosesleriyle değerlendirilmesinin uygun bir metot olabileceği ve bu sayede yerli kaynaklarımızın daha etkin kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gasification process essentially carbon-containing coal, oil, biomass, and waste such as hydrocarbon content fuels is to produce gas such as hydrogen, methane carbon monoxide by pyrolysis, partial oxidation and hydrogenation. Called a gasifier reactor of the gasification process to take place and the resulting product is called synthesis gas. In this study, is given information about the historical overview, applications, chemical properties, the characteristics of fuel and synthesis gas product of all coal gasification processes including underground coal gasification. The criteria for the type and characteristics of the coal gasification technologies are explained for suitable properties of Turkey's coals which can be used. Also background studies and experiments about gasification have researched and compiled the results were described. The assessment of Turkey's coals that generally have high humidity, ash, sulphur and low heating value for gasification process has been shown to be a suitable method therefore it has seen our domestic resources can be used more effectively.