Posthumanist transgressions along the human-animal borderline: H.G. Wells's the Island of Dr. Moreau and Ann Halam's Dr. Franklin's Island
İnsan-hayvan sınırında posthümanist sınır aşımları: H.G. Wells'in the İsland of Dr. Moreau ve Ann Halam'ın Dr. Franklin's İsland romanları
  1. Tez No: 902102
  2. Yazar: ŞULENUR BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, H.G. Wells'in The Island of Dr. Moreau (1896) ve Ann Halam'ın Dr. Franklin's Island (2001) adlı iki bilim kurgu romanının posthümanist bir okumasını sunar ve insan-hayvan ilişkilerini, insan-hayvan hibrit karakterler ve onların insan yaratıcıları üzerinden inceler. Bu tür hibritliklerin temsillerinin yanı sıra bunlara verilen tepkileri de incelemeyi, seçilen romanlarda gözlemlenen söylem, ideoloji ve tutumlarda gömülü olan antroposentrik zihniyeti ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Yukarıda bahsi geçen romanlarda gözlemlenen insan-hayvan sınırlarındaki ihlallerin kurgusal tasvirleri, insan-hayvan hibritleri hakkında karşılaştırma yapılabilecek farklı etik duruşlar da sunmaktadır. Seçilen romanlardaki karakterlerin tepkileri, insan ve insan olmayan hayvan türleri arasındaki ayrımı onaylayıcı bir şekilde vurgulayan türcülük ile, insan ve insan olmayan hayvan arasındaki kategorik ayrımı çürütmeye çalışan, dolayısıyla insanları, hayvanları görmenin ve onlarla yaşamanın dışlayıcı değil kapsayıcı biçimlerini düşünmeye davet eden türler-ötesicilik arasında gidip gelmektedir. Bu bağlamda bu tez, ironik bir şekilde, posthümanist potansiyellerin örnekleriyle dolu olsalar da, hem Wells'in hem de Halam'ın romanlarını antroposentrik ideallerin kalıntıları olarak ele alacaktır. Böylece, bu hümanist ve antroposentrik romanlara posthümanist ve post-antroposentrik bir eleştiri getirecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a posthumanist reading of two science fiction novels, H.G. Wells's The Island of Dr. Moreau (1896) and Ann Halam's Dr. Franklin's Island (2001), and examines human-animal relations through human-animal hybrid characters and their human creators—scientists. Examining the representations of such hybridity as well as the responses to them aims to reveal the anthropocentric mindset embedded in the discourses, ideologies and attitudes observed in the selected novels. The fictional representations of transgressions of human-animal boundaries observed in the novels also offer different ethical stances on human-animal hybrids to compare. The reactions of the characters in the selected novels oscillate between speciesism, which emphasizes the distinction between human and non-human animal species, and trans-speciesism, which seeks to erode the categorical distinction between human and non-human animals, thus inviting people to consider inclusive rather than exclusive ways of seeing and living with animals. In this context, this thesis will treat both Wells's and Halam's novels as remnants of anthropocentric ideals, though ironically full of examples of posthumanist potentialities. Thus, this thesis will offer a posthumanist and post-anthropocentric critique of these humanist and anthropocentric novels.