Towards posthuman personhood: Robots and personhood in İsaac Asimov's and Clifford d. Simak's short science fiction stories
Posthümanist bireyliğe doğru: Isaac Asimov'un ve Clifford d. Simak'in kısa bilim kurgu öykülerinde bireylik
- Tez No: 670121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE TUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Isaac Asimov ve Clifford D. Simak'in kısa bilim kurgu öykülerindeki robot karakterlerin, eleştirmenler May Anne Warren ve Susan Leigh Anderson tarafından her insanda bulunması gereken özellikler olarak belirtilen bilinçlilik, duygusallık, akıl, iletişim kurma yetisi, özfarkındalık ve ahlakî muhakeme ölçütlerine ne derece uyduklarını sorgulamaktadır. Asimov'un hümanist bakış açısını temsil eden Üç Robot Yasası, yazarın eserlerindeki birçok robot karakterin belirtilen altı bireylik ölçütünü sergilemesini engeller. Buna karşın, Simak'in çoğu robot karakteri her bir ölçütü de açıkça gösterdiklerinden, robot kılığına bürünmüş olağan insan izlenimi yaratırlar. Simak'in davranışsal olarak insansı robotları yazarın bilim kurgu yapıtlarında posthümanist ve transhümanist (insan ötesi) bir bakış açısını öngördüğünü gösterir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze Isaac Asimov's and Clifford D. Simak's short science fiction stories that feature robot characters, with the objective of identifying to what extent they are allowed to display the six personhood criteria of sentience, emotionality, reason, the capacity to communicate, self-awareness and moral agency, as delineated by Mary Anne Warren and Susan Leigh Anderson. Asimov's Three Laws of Robotics, which exemplify his humanistic outlook, do not permit many of his robot characters to attain the aforementioned six criteria. Thus, most Asimovian robots do not convey an impression of personhood. In contrast to Asimov's robot characters, Simak's robot characters create the impression of a human being wearing metalface because they fully manifest all six personhood criteria. Simak's depiction of behaviorally humanlike robots demonstrates that the author was able to anticipate a posthumanist and transhumanist perspective in his science fiction.