Bozdağlar (İzmir - Manisa) silsilesi ciğerotları (Marchantiophyta) florası
Liverwort (Marchantiophyta) flora of the bozdaglar (İzmir – Manisa) range
- Tez No: 902107
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Ege Bölgesi'nin batı bölümünde yer alan İzmir ve Manisa illeri arasında uzanan Bozdağlar silsilesi ciğerotları florası araştırılmıştır. Bölge Henderson kareleme sistemine göre B6 karesinde bulunmaktadır. 2021-2023 yılları arasında yapılan arazi çalışmalarında 200 bitki örneğinin teşhisi yapılarak: Marchantiophyta bölümüne bağlı 20 farklı familyaya ait 32 ciğerotu türü tespit edilmiştir. Tür sayısı bakımından en zengin familyalar; 4 tür ile Lophocoleaceae ve 3 tür ile Porellaceae'dir. Tayin edilen türlerden 5 tanesi İzmir, 20 tanesi Manisa için yeni kayıt özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the flora of liverworts in the Bozdağ mountain range lying between Izmir and Manisa provinces in the western part of the Aegean Region was investigated. The region is located in square B6 according to the Henderson quadrature system. During the field studies between 2021 and 2023, 200 plant samples were diagnosed: 32 liverwort species belonging to 20 different families of Marchantiophyta were identified. The richest families regarding the number of species are Lophocoleaceae with 4 species and Porellaceae with 3 species. Of the identified species, five species are new records for Izmir and twenty species are new records for Manisa.