Zayıf kaya kütlelerinde EPBM makinasının basınç-kazı ortamı formülünün türetilmesi
Generation of the pressure-excavation media formula of EPBM machine in weakly rock masses
  1. Tez No: 902113
  2. Yazar: HASAN ERAY YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN OKAY AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Tünel Açma Makinaları (TBM), şehir içi tünel kazılarında en sık kullanılan makinalardır. Tünel kazısı sırasında veya sonrasında tünel güzergâhı üzerindeki yapıların hasar görmesi en önemli risklerden biridir. Genellikle zayıf ve zorlu zemin koşullarında kazılan şehir içi tünel kazılarında EPB yöntemi ile çalışan makineler kullanılmaktadır. Bu makineler, tünel aynasının içe doğru hareketini engellemekte ve tünel aynasına basınç uygulayarak zeminde oluşan oturma miktarını kontrol etmektedir. Buradaki en önemli sorun tünel aynasına uygulanacak basınç miktarının belirlenmesidir. Yüzey basıncının hesaplanmasında yaygın olarak kullanılan birçok formül vardır ve bu formüller genellikle yeraltı suyu seviyesi, örtü kalınlığı, çevre kayaçların fiziksel ve mekanik özellikleri vb. parametreleri kullanarak zemindeki oturmaları sınırlamaya çalışır. Bu çalışmada yeni bir formül geliştirilmiştir. Bu yeni formül, sadece yüzeyde oturmaları engellemenin yanında tünel kazısından etkilenecek güzergâh üzerinde ve alan içerisinde yer alan bir yapının zarar görmemesi için EPB'nin tünel alnına uygulaması gereken ayna basıncını hesaplamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tunnel Boring Machines (TBM) are the most commonly used machines in the excavation of urban tunnels. Damage to the structures on the tunnel route during or after the tunnel excavation is one of the most important risks. In urban tunnel excavations, which are generally excavated in weak and difficult ground conditions, machines working with the Earth Pressure Balance method (EPB) are used. These machines, prevent the inward movement of the tunnel face and control the amount of settlement formed on the ground by applying pressure to the tunnel face. The most important question here is to determine the amount of pressure to be applied to the tunnel face. There are many widely accepted formulas used in the calculation of the face pressure and these formulas generally try to limit the settlements on the ground by using parameters such as groundwater level, overburden thickness, physical and mechanical properties of the surrounding rocks, etc. In this study, a new formula was developed. This new formula calculates the face pressure required to be applied by EPB to the tunnel face in order to prevent damage to a structure located on the route and within the area to be affected by tunnel excavation, instead of only preventing settlements on the surface.