Farklı zayıf kaya kütlelerinde sondaj açma tekniğinin presiyometre deney sonuçlarına etkisi
Effect of borehole drilling techniques on the pressurmeter test results performed in weak rock masses
- Tez No: 321626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT SİNAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Presiyometre deneyi zeminin yük/deformasyon parametrelerinin belirlendiği bir arazi (in-situ) deneyidir. Deney basit anlamda genişleyebilir silindirik bir probun önceden delinmiş bir kuyuya indirilerek şişirilmesi ve bu esnada prob içerisindeki basınç ve hacim değişikliklerinin ölçülmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada; Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü' nde bulunan grovaklar ve aşırı konsolide pliyosen yaşlı killer, sondaj açma tekniğinin presiyometre deneyinden elde edilen parametreler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla seçilmiştir. Sahanın çalışma için uygun olan noktalarında farklı sondaj açma teknikleri kullanılarak yan yana sondajlar açılmış ve presiyometre deneyi her 2.0 metrede bir tekrarlanmıştır. Deneyler sonucunda basınç-hacim grafikleri çizilmiş ve limit basınç değerleri ile kayaca ait deformasyon modülü hesaplanmıştır.Yapılan hesaplamalar sonucunda en düşük deformasyon modülü ve limit basınç değerlerinin rockbit ile açılan kuyularda, en yüksek değerlerin ise sürekli burgu ile açılan kuyularda elde edildiği belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Presiyometre deneyi, deformasyon modülü, limit basınç, sondaj teknikleri
Özet (Çeviri)
Pressuremeter is an insitu test in which load - deformation parameters of soils are direcetly measured. Test is simply performed by infilating a cylindrical probe in a pre bored borehole and measuring pressure versus volume of the probe. In this study Ankara greywackes outcropping Hacettpe University Beytepe Campus area, and Pliocene aged overconsolidated clays are selected to determine the effect of drilling technique on the measured parameters from pressuremeter. In this geological units boreholes were drilled using three different techniques; the distance between these boreholes were kept minimum (1 meter) and tests were performed in 2 meter intervals. After the tests pressure versus volume graphs were plotted and limit pressure and deformation modulus values were calculated.According to the calculation results, it was determined that the lowest values of deformation modulus were obtained from the boreholes drilled using rockbit. However highest values of deformation modulus were obtained from boreholes drilled using contionous flight auger.Key Words : Pressuremeter testing, deformation modulus, limited pressure, drilling techniques