Ganoderma adspersum özütü kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle ZnO ve MgO nanopartiküllerinin üretilmesi ve antibakteriyel özelliklerinin araştırılması
Production of ZnO and MgO nanoparticles by green synthesis using Ganoderma adspersum extract and investigation of their antibacterial properties
  1. Tez No: 902114
  2. Yazar: MEHMET BALCILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BOZOK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİ SEDEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Osmaniye ilinin Kadirli ilesinden toplanan Ganoderma adspersum makromantarının sulu özütü kullanılarak yeşil sentez yöntemitle ZnO ve MgO nanopartikülleri üretilmiştir. Üretilen nanopartiküller XRD ve SEM analizleri ile karakterize edilmiştir. Karakterize edilen nanopartiküllerin çeşitli mikroorganizmalar (Acinetobacter baumannii ATCC BA1609, Pseudomonas aeruginosa ATCC 9070, Enterococcus faecalis ATCC 49452, Bacillus cereus ATCC, Staphylococcus aureus NCTC 10788, Yersinia enterocolitica ATCC 27729) üzerinde antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır. Araştırma sonunda, sentezlenen hem ZnO hem de MgO nanopartiküllerinin test edilen suşlar üzerinde antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, ZnO and MgO nanoparticles were produced by the gren synthesis method using the aqueous extract of Ganoderma adspersum macrofungi collected from Kadirli district of Osmaniye province. The produced nanoparticles were characterized by XRD and SEM analyses. The antimicrobial activities of the characterized nanoparticles on various microorganisms (Acinetobacter baumannii ATCC BA1609, Pseudomonas aeruginosa ATCC 9070, Enterococcus faecalis ATCC 49452, Bacillus cereus ATCC, Staphylococcus aureus NCTC 10788, Yersinia enterocolitica ATCC 27729) were investigated. At the end of the research, it was determined that both ZnO and MgO nanoparticles had antimicrobial activity on the tested strains.