Unveiling the phenomenological essence: An aesthetic evaluation of MIR's architectural visualizations
Romantik ve fenomenolojik özü ortaya çıkarmak: MIR'in mimari görselleştirmelerinin estetik bir değerlendirmesi
- Tez No: 902112
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez mimari görselleştirmede“Mir'in Yolu”nu incelemektedir. Çalışma, estetik çözümlemeye yönelik bir temel oluşturmak amacıyla Romantik manzara resmi ve mimari fenomenoloji üzerine kapsamlı bir literatür taramasıyla başlar. Bergen merkezli seçkin bir görselleştirme stüdyosu olan Mir'in çalışmalarının derinlemesine bir incelemesini ve estetik eleştirisini içermektedir. Mir, Jensen & Skodvin, Snøhetta, BIG ve Zaha Hadid gibi ünlü mimarlık firmalarıyla yaptığı işbirlikleriyle tanınır. Mir'in mimari görselleştirmelerini Romantizm ve fenomenoloji merceğinden inceleyen bu çalışma, söz konusu görselleştirmelerin bu felsefi ve estetik yaklaşımları nasıl yorumladığını çözümlemektedir. Bu araştırma, mimari görselleştirmede söylem ve eleştiriye katkıda bulunmak üzere, kuram ve uygulama ilişkisine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates“the Mir way”in architectural visualization. The study begins with a comprehensive literature review on Romantic Landscape painting and architectural phenomenology to establish a theoretical foundation for an aesthetic analysis. It is an in-depth investigation and aesthetic critique of Mir's works, a distinguished visualization studio based in Bergen. Mir is known for their collaborations with renowned architectural firms such as Jensen & Skodvin, Snøhetta, BIG, and Zaha Hadid. By examining MIR's architectural visualizations through the lenses of romanticism and phenomenology, this study uncovers valuable insights into how these representations intentionally adopt these approaches. This research delves into the connections of theory and practice, to contribute to the advancement of discourse and criticism in architectural visualization.