Kuzey Karakoca (Simav-Kütahya) damar sisteminin jeolojik, minerolojik ve jeokimyasal özellikleri
Geological, minerological and geochemical characteristics of the northern extension of the Karakoca (Simav-Kutahya) vein system
  1. Tez No: 902122
  2. Yazar: BERKECAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma alanı, Kütahya ilinin Simav ilçesine bağlı Karakoca köyünün yaklaşık 3 km. B/KB'sında yer almaktadır. Jeolojik konum bakımından, Anatolid-Torid tektonik kuşağının batısında, İzmir-Ankara-Erzincan zonunun güneyinde, Menderes Masifi'nin kuzeyinde yer alan Koyunoba plütonu içerisinde bulunmaktadır. Koyunoba plütonu, Oligo-Miyosen yaşlı, I-tipi, çarpışma sonrası gelişen bir granitoyid olup, Batı Anadolu magmatizmasının önemli bir ürünüdür. Bu plütonu kesen fay zonlarına yerleşmiş olan Karakoca Pb-Zn-(Ag) cevherleşmesi, KB-GD yönünde uzanan ve yaklaşık 1,5 km boyunca takip edilebilen damar sistemlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, son yıllarda keşfedilen, Karakoca Pb-Zn-(Ag) yatağının kuzeybatı uzantısındaki cevher zonlarının detaylı olarak incelenmesidir. Bu yeni keşfedilen cevher zonu, Karakoca cevherleşmesiyle benzer jeolojik ve jeokimyasal özellikler göstermekte olup, ekonomik açıdan önemli bir hidrotermal-epitermal cevherleşme örneği sunmaktadır. Cevherleşmeden önce aynı kırık zonuna yerleşen bir dayk sisteminin varlığı saptanmıştır. Bu daykın yerleşimini izleyen evrede Pb-Zn-Ag içerikli hidrotermal çözeltiler aynı kırığa yerleşerek Karakoca Pb-Zn-(Ag) yatağı ve bu yatağın kuzeybatı uzantısını oluşturmuştur. Yapılan mineroloji-petrografi çalışmaları kapsamında, cevher mineralleri olarak galen, sfalerit, kalkopirit, pirit, bornit, kalkozin-kovellin ve daha az oranda çeşitli Ag minerallerine rastlanmıştır. Yoğun bir şekilde kloritleşme ve serizitleşmeden etkilenen dayk yer yer cevher mineralleri ve hematitin baskın olduğu oksitli mineralleri içermektedir. Ayrıca dayk bileşiminde cevherleşme ile ilişkili kuvars ve ametist mineralleri de gözlenmiştir. Cevher minerallerine ait klastlar (köşeli kırık parçalar) ana gang minerali olan kuvars ve daha az oranda karbonat gang tarafından çimentolanmıştır. Cevher-yan kayaç ilişkisi, mineral parajenezi ve saha çalışmalarındaki gözlemler, Karakoca cevherleşmesi ve onun kuzeybatı uzantısını oluşturan damar zonlarının 'ortaç sülfidasyon' epitermal sistemlerine benzerlik sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study area is approximately 3 km W/NW of Karakoca village of Simav district of Kütahya province. In terms of geological location, it is located within the Koyunoba pluton located in the west of the Anatolide-Tauride tectonic belt, south of the İzmir-Ankara-Erzincan zone, and north of the Menderes Massif. The Koyunoba pluton is an Oligo-Miocene aged, I-type, post-collisional granitoid and is an important product of Western Anatolian magmatism. The Karakoca Pb-Zn-(Ag) mineralization, emplaced in the fault zones cutting this pluton, consists of vein systems extending in the NW-SE direction and can be followed for approximately 1.5 km. This study aims to investigate in detail the ore zones in the northwestern extension of the Karakoca Pb-Zn-(Ag) deposit, which was discovered in recent years. This newly discovered ore zone has similar geological and geochemical characteristics to Karakoca mineralization and presents an economically important example of hydrothermal epithermal mineralization. The presence of a dyke system that settled in the same fracture zone before mineralization was determined. In the phase following the settlement of this dyke, hydrothermal solutions containing Pb-Zn-Ag settled in the same fracture and formed the Karakoca Pb-Zn-(Ag) deposit and the northwest extension of this deposit. Within the scope of the mineralogy-petrography studies, ore minerals such as galena, sphalerite, chalcopyrite, pyrite, bornite, chalcocite-covelline and various Ag minerals were encountered to a lesser extent. The dyke, which was affected by intense chloritization and sericitization, contains ore minerals and oxidized minerals dominated by hematite. In addition, quartz and amethyst minerals related to mineralization were observed in the dyke composition. Clasts (angular fragments) of ore minerals are cemented by quartz, the main gangue mineral, and to a lesser extent by carbonate gangue. Ore-host rock relationship, mineral paragenesis and observations in field studies reveal that the vein zones forming the Karakoca mineralization and its northwestern extension are similar to 'intermediate sulfidation' epithermal systems.