An investigation of immigrants' attitudes towards 'other' immigrants in Zadie Smith's white teeth and Sam Selvon's The Lonely Londoners
Zadie Smith'in inci gibi dişler ve Sam Selvon'un The Lonely Londoners adlı eserinde göçmenlerin 'diğer' göçmenlere bakış açısının bir incelenmesi
- Tez No: 902123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FATİH PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, Zadie Smith'in White Teeth ve Sam Selvon'un The Lonely Londoners adlı edebi eserlerinde Birleşik Krallık'ta ikamet göçmenlerin eden diğer göçmenlere yönelik tutumlarını analiz etmektir. Zadie Smith, karakterlerin birbirlerine karşı tutumlarındaki entelektüel değişimlere odaklanırken, Sam Selvon'ın karakterleri, diğer göçmenlere karşı çok kültürlü bir ortamda hayatta kalma stratejilerine dayalı sabit tutumlar sergilemektedir. Bu çalışma, karşılaştırmalı bir analiz yoluyla, iki eserin, sömürgeci söylemlerden ve mevcut sosyo-ekonomik zorluklardan etkilenen diğer göçmenlere yönelik tutumlarının karmaşıklığını incelemektedir. White Teeth, göçmen karakterlerin yaşadığı entelektüel değişimleri ve kimlik çatışmalarını tasvir etmesi, kültürleşme ve asimilasyonla şekillenen ve sürekli değişen tutumlarını vurgulaması açısından incelenmektedir. Buna karşılık, The Lonely Londoners, Londra'daki göçmenler arasındaki sabit tutumları ve hayatta kalma stratejilerini tasvir etmesi, diğer göçmenler için endişe ve yoldaşlık tutumları gösteren Moses hariç diğer göçmenlerin sömürülmesini vurgulaması ve aynı zamanda çeşitli kültürler arasında daha fazla iletişim ve entegrasyonu teşvik eden politika ve prosedürler için çağrıda bulunması açısından analiz edilmiştir. Çalışma, kolonyal mirasların modern göçmen etkileşimlerini hala nasıl etkilediğini göstermekte ve daha fazla kültürler arası diyalog ve entegrasyonu kolaylaştıran yasa ve uygulamaları savunmaktadır. Bu inceleme sayesinde tez, uyumlu çok uluslu toplumlar kurmanın zorlukları ve beklentileri hakkında daha derin bir kavrayış zenginleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the attitudes of immigrants residing in the UK towards other immigrants in the literary works of Zadie Smith's White Teeth and Sam Selvon's The Lonely Londoners. While Zadie Smith focuses on the characters' intellectual shifts in attitudes towards each other, Sam Selvon's characters' attitudes towards other immigrants show fixed attitudes based on survival strategies in a multicultural setting. Through a comparative analysis, the study scrutinises how these two works shows the intricacies of immigrant attitudes towards other immigrants who are both affected by colonial discourses and current socio-economic difficulties. White Teeth is examined for its depiction of the intellectual changes and identity conflicts experienced by immigrant characters, emphasising their everchanging attitudes that are formed by acculturation and assimilation. In contrast, The Lonely Londoners is analysed for its portrayal of fixed attitudes and survival strategies among immigrants in London. Additionally, it highlights the exploitation of other immigrants, except Moses who shows attitudes of concern and camaraderie for other immigrants. This thesis also calls for policies and procedures that encourage more communication and integration between various cultures. The study illustrates how colonial legacies still impact modern immigrant interactions with other immigrants both from the same and from the different ethnicities advocating for policies and practices that may facilitate greater cross-cultural dialogue and integration. By means of this examination, the thesis enriches a deeper comprehension of the difficulties and prospects of establishing harmonious multinational societies.