Kastabala sulak alanı (Osmaniye) ornitofaunası üzerine bir araştırma
A research on the ornitofauna of Kastabala wetland (Osmaniye)
  1. Tez No: 902121
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada, Osmaniye / Kastabala Sulak Alanı içerisinde bulunan kuş türleri tespit edilmiş, alandaki statüleri, üreme durumları belirlenmiş ve alan için tehdit oluşturan unsurlar ortaya çıkartılmıştır. 12 ay boyunca süren arazi çalışmaları neticesinde, 18 takım 53 familyaya ait toplam 195 kuş türü tespit edilmiştir. Bölge statülerine göre 33 tür Kış Ziyaretçisi (KZ), 49 tür Yaz Ziyaretçisi (YZ), 49 tür Transit Göçer (TG), 64 tür ise Yerli (Y) kategorisinde yer almaktadır. IUCN verilerine göre 2 tür Hassas (VU), 6 tür Yakın Tehdit Altında (NT) kategorisinde, 184 tür Asgari Endişe (LC) kategorisinde, 3 tür ise kapsam dışı kalmıştır. Bern sözleşmesine göre 128 tür Ek-II, 60 tür Ek-III kategorisinde, 7 tür ise kapsam dışı kalmıştır. CITES sözleşmesine göre 24 tür Ek-II, 3 tür Ek-I, 168 tür ise kapsam dışı kalmıştır. Üreme durumlarına göre, 35 türün kesin olarak ürediği, 39 türün üremesinin muhtemel olduğu, 39 türün üremesinin olası olduğu, 82 türün alanda üremediği, saptanmıştır. Kuş türleri bakımından çeşitliliğin fazla olması alanın önemini ortaya çıkartmış, koruma faaliyetlerinin arttırılması için zemin hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, bird species found within the Osmaniye / Kastabala Wetland Area were identified, their statuses and breeding conditions were determined, and factors posing threats to the area were identified. Through fieldwork conducted over 12 months, a total of 195 bird species belonging to 18 orders and 53 families were identified. According to their statuses in the region, 33 species are Winter visitor (WV), 49 species are Summer Visitor (SV), 49 species are Transit Migrant (TG), and 64 species are Resident (R). According to IUCN data, 2 species are Vulnerable (VU), 6 species are Near Threatened (NT), 184 species are Least Concern (LC), and 3 species are Not Evaluated. In accordance with the Bern Convention, 128 species are listed under Appendix II, 60 species under Appendix III, and 7 species are Not Listed. Under the CITES Convention, 24 species are listed under Appendix II, 3 species under Appendix I, and 168 species are Not Listed. Based on breeding conditions, it was determined that 35 species definitely breed in the area, 39 species likely breed, 39 species potentially breed, and 82 species do not breed in the area. The high diversity of bird species highlights the importance of the area, laying the groundwork for increased conservation efforts.