Metastatik olmayan hormon reseptörü pozitif her-2 negatif meme kanseri hastalarında prognostik indekslerin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of prognostic indexes in patients with non-metastatic hormone receptor positive her-2 negative breast cancer
  1. Tez No: 902143
  2. Yazar: MUSTAFA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Meme kanseri dünya genelinde, tanı ve tedavi seçeneklerindeki artışa rağmen, kadınlarda en fazla ölüme yol açan ikinci kanser olma özelliğini sürdürmektedir. Kanser evrelemesinde kullanılan parametreler; prognoz tayininde yetersiz kalabilmektedir. Hastaların prognozunu en doğru şekilde saptamak ve risk oranına göre en doğru tedavi rejiminin seçilmesi için dünya genelinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu doğrultuda hastalara ait çeşitli verilerle prognozu öngörmesi amacıyla çeşitli prognostik indeks yöntemleri oluşturulmuştur. Bu çalışmada Nottingham, CTS-5, IHC-4, Predict prognostik indekslerinin, kliniğimizde takip edilen hastalar üzerindeki prognostik tahmin güçlerini karşılaştırmayı ve en başarılı sonuç veren indeks yöntemini 5 yıllık genel ve hastalıksız sağkalım verilerini kullanarak saptamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezli ve retrospektif olarak yürütülmüş olup, Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Kliniğinde Ocak 2013 ile Ocak 2020 tarihleri arasında hormon pozitif, HER-2 negatif erken evre meme kanseri nedeniyle tedavi gören 18 yaş ve üzeri toplam 356 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Retrospektif olarak hasta dosyalarından, hastaların temel demografik özellikleri ve tümör özellikleri analiz edildi. Bu analizde temel olarak; hastanın tanı anı yaşı, tanı tarihi, tümörün morfolojik ve immünhistokimyasal özellikleri, tanı anı evresi, tümör histolojik alt tipi, ER ve PR boyanma yüzdesi, operasyon tarihi ve cerrahi evresi, hastanın aldığı sistemik tedaviler ve lokal radyoterapi uygulanma durumu, takip süresi ve son kontrol tarihi değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamızda 4 İndeks için Hesaplanan Risk Skorları arasındaki doğrusal ilişki spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda değerlendirilen skorlar arasında en güçlü ilişki Nottingam ile CTS-5 arasında saptanmıştır (r=-0.800). İndekslere ait sağkalım risk skorlarının, Hastaların Sağkalım durumlarını öngörme düzeyini değerlendirmek için ROC analizi yapılmıştır. ROC analizi ile, AUC (eğri altında kalan alan) ve % 95 Güven aralığı değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Breast cancer remains the second leading cause of cancer-related deaths in women worldwide, despite advances in diagnosis and treatment options. The parameters used in cancer staging can be inadequate for determining prognosis. Numerous studies are being conducted worldwide to determine patients' prognoses as accurately as possible and to select the most appropriate treatment regimen based on the risk ratio. Accordingly, various prognostic index methods have been developed to predict prognosis using different patient data. In this study, we aimed to compare the prognostic prediction strengths of the Nottingham, CTS-5, IHC-4, and Predict prognostic indices on patients monitored in our clinic and to identify the most successful index method using five-year overall survival and disease-free survival data. MATERIALS AND METHODS: Our study was conducted as a single-center retrospective study at Ankara Gazi University Faculty of Medicine, Medical Oncology Clinic, including a total of 356 patients aged 18 and older who received treatment for hormone-positive, HER-2 negative early-stage breast cancer between January 2013 and January 2020. Basic demographic and tumor characteristics of the patients were retrospectively analyzed from patient files. In this analysis, primarily, the patient's age at diagnosis, date of diagnosis, morphological and immunohistochemical features of the tumor, stage at diagnosis, histological subtype of the tumor, ER and PR staining percentages, date of surgery and surgical stage, systemic treatments received by the patient, local radiotherapy application status, follow-up duration, and date of the last control were evaluated. RESULTS: The linear relationship between the risk scores calculated for the four indices was assessed using the Spearman correlation test. The strongest relationship was found between the Nottingham and CTS-5 indices (r = -0.800). To assess the predictive power of survival risk scores for patient survival, a ROC analysis was conducted, and the AUC (Area Under the Curve) values with 95% confidence intervals were calculated.