Evaluation and improving efficiency of the operating and maintenance process management for barrages in mid and South Iraqi provinces (case study of Al-Kufa barrage)
Orta ve Güney Irak illerindeki barajlar için işletme ve bakım süreci yönetiminin değerlendirilmesi ve etkinliğinin iyileştirilmesi (El-Kufa barajı örneği)
- Tez No: 902154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu belgede, bu araştırmada Orta ve Güney Irak'taki barajın modeli olarak seçilen Kufe Barajı'ndaki işletme ve bakım sürecinin yönetimine ilişkin bir değerlendirme yapılmıştır. Kufe barajları rehberine göre barajların idarecileri ve bu konuda tecrübeli akademisyenlerle iletişime geçilerek bu sürecin detayları netleştirilecek. Kufe Barajı'nda bu sürecin yönetimine ilişkin detayların kalitesini belirlemek amacıyla bir anket yapıldı. Bu sürecin yönetimini net bir şekilde ortaya koyan yeterli bir sonuç elde etmek amacıyla anket, Kufe Barajı ve ilgili daire ve Su Kaynakları Bakanlığı'na bağlı yerlerde deneyim sahibi olanlara ve çalışanlara sunulmuştur. Hidrolik yapılarda işletme ve bakım sürecini yönetmenin önemli rolü göz önüne alındığında, bu sürecin değerlendirilmesi, bu yapıların sürdürülmesi ve sürdürülmesine olan ilginin iyi bir resmini yansıtmaktadır. Anketten ve katılımcılardan veriler toplanmış, gerekli sonuçları elde etmek için aracın doğruluğunu ve güvenirliğini belirlemek için istatistiksel programlardan yararlanılmış ve veriler SSPS programı kapsamında betimsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiş ve grafiklerle ve sonuçların açıklanmasıyla sunulmuştur. İşletme ve bakım sürecini yönetmek için yeterli değerlendirmeyi sağlayan. Bu değerlendirme, Orta ve Güney Irak'ta bu sürecin yönetimi konusunda akademisyenlere ve bu alanla ilgili kişilere net bir resim verecektir.
Özet (Çeviri)
In this document, an evaluation was made of the management of the operation and maintenance process in the Kufa Barrage, which was chosen in this research to be a model of the barrage in central and southern Iraq. The details of this process will be clarified by communicating with the administration of the barrages and academics with experience in this specialty, according to the guide for the Kufa barrages. A questionnaire was conducted to determine the quality of the details of the management of this process in the Kufa Barrage. The questionnaire was presented to those with experience and workers in the Kufa Barrage and its related departments and places affiliated with the Ministry of Water Resources to obtain an adequate result that gives a clear picture of the management of this process. Given the major role of managing the operation and maintenance process in hydraulic structures, the evaluation of this process reflects a good picture of the interest in continuing and sustaining these structures. Data from the questionnaire and its participants were collected, statistical programs were used to determine the accuracy and reliability of the tool to obtain the required results, and the data was analyzed using descriptive statistics within the SSPS program and presented in graphs and clarification of the results that give sufficient evaluation for managing the operation and maintenance process. This evaluation will give a clear picture to academics and people associated with this field about the management of this process in central and southern Iraq