Bir genogram görselleştirmesi
The visualization of a genogram
  1. Tez No: 902155
  2. Yazar: SÜMEYRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ASLI IŞIKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Geçmiş kuşaklara ait deneyimler ve davranışların bir sonraki nesile miras kalması, kalıtsal aile travmaları, çocukluk çağında deneyimlenen travmalar bireyde, fiziksel veya duygusal açıdan olumsuz etki yaratarak; korku, hastalık, kaygı ve stres bozukluğu, vb. yaralanma belirtileri oluşturabilmektedir. Bu tezin amacı, kendi ailemden ve onların hikâyesinden yola çıkarak çeşitli psikolojik, fizyolojik rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktır. Bunu yaparken genogram tekniği kullanılmıştır. Genogram tekniği, klinik bağlamda aile örüntülerinin anlaşılması için, değerlendirme ve müdahale aracı olarak kullanılan bir yöntemdir. Genogram tekniği, nesiller boyunca aile sistemindeki; tıbbi geçmişi, ilişkileri, davranışları, inançları, eğitimi, kültürel ve sosyal yönleri, standartlaştırılmış genogram biçimindeki farklı semboller ile tasvir edilmesinden oluşur. Genogramlar, biyolojik ve yasal aile üyelerine ek olarak, birey için önemli olan arkadaşları ve toplumsal ağları da içerir. Bugünkü ilişkilerin yanı sıra; geçmişte yaşanmış, bireyin kalbinde yer eden, zor zamanlarda ilham ve umut veren ilişkiler de genogramda yerini alabilmektedir. Klinik bağlamda değerlendirme ve tedavi amacıyla kullanılan genogram tekniği, görsel sanatlar bağlamında ve tez kapsamında; içinde bulunduğum yaşanmış hikâyeleri haritalandırıp çözümlemeye ve bireysel bu hikâyelere nesnel bir yapı kazandırmaya aracı olmuştur. Genogram tekniğinin görsel sanatlar bağlamındaki yansımalarına odaklanılarak sanat eserleri araştırmaları yapılmış. Bu teknik aracılığıyla 'kendi kendime iyileşme' arayışında elde edilen; bilgiler, belgeler ve hikâyeler, farklı medyumlar kullanılarak görselleştirilmiş, bu verilerle sanatsal bir dokümantasyon oluşturulmuş ve atalarımı onurlandırmak amacıyla yeni bir arşive dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The transmission of experiences and behaviors from past generations to the next, hereditary family traumas, and childhood traumas can have negative physical or emotional impacts on individuals, leading to symptoms such as fear, illness, anxiety, and stress disorders. The aim of this thesis is to explore various psychological and physiological disorders based on my own family and their stories. The genogram technique was used in this process. The genogram technique is a method used as a tool for assessment and intervention in clinical settings to understand family patterns. It involves depicting the medical history, relationships, behaviors, beliefs, education, and cultural and social aspects of the family system across generations through different symbols in a standardized genogram format. In addition to biological and legal family members, genograms also include friends and social networks that are important to the individual. Along with present relationships, past relationships that hold a special place in the individual's heart and provide inspiration and hope during difficult times can also be included in the genogram. In a clinical context, the genogram technique is used for assessment and treatment purposes, but within the context of visual arts and this thesis, it has served as a tool for mapping and analyzing the lived stories I have experienced, giving these personal narratives an objective structure. Research has been conducted on artworks focusing on the reflections of the genogram technique in the context of visual arts. Through this technique, the knowledge, documents, and stories obtained in the search for“self-healing”have been visualized using different mediums. A form of artistic documentation has been created from these data, transforming them into a new archive to honor my ancestors.