1 numaralı ve H.1155-1165/M.1742-1750 tarihli Adana Ahkâm Defteri'nin (s.1-146) transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of the Adana Ahkâm Book no.1 dated 1155-1165/1742-1750 (p.1-146)
  1. Tez No: 902153
  2. Yazar: DİLARA ZEYNEP ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 572
Özet
Ahkâm Defterleri, Osmanlı Devleti'nde kararların görüldüğü Dîvân-ı Hümâyûn 'da kaydedilen defter sicillerinden biridir. Devletin sosyal, siyasi, idari, iktisadi, askeri ve mali aldığı kararların kaydedildiği bu defterler devlet-reaya ilişkisini en doğru şekilde ele alınmasına kaynaklık etmesi sebebiyle tarihsel bağlamda çok önem arz etmektedir. İncelenen 1 Numaralı Adana Ahkâm Defteri H.1155-1165/M.1742-1750 tarihlerini kapsamaktadır. Defterde incelemeye tabi tutulan sayfa aralığı 1-146'dır. Bu sayfa aralığındaki kayıtlar H.1155-1159 tarih aralığını kapsamaktadır. Defterdeki kayıtlar incelendiğinde eşkıyalık, vakıf müessesi ve işleyişiyle ilgili problemler, alacak- verecek konuları, miras, vergi, reaya-devlet görevleleri arasında ortaya çıkan timar ve zeamet sorunları, hırsızlık, adam öldürme, adam yaralama, rüşvet gibi konular olduğu görülmektedir. Bunlardan bağımsız olarak çalışma, Osmanlı Devleti'nde 16 vilayetten biri olan Adana Vilayeti Ahkâm Defterleri hakkında yapılan ilk çalışma olması hasebiyle önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ahkâm Books are one of the book registers recorded in the Dîvân-ı Hümâyûn , where decisions were made in the Ottoman Empire. These books, in which the social, political, administrative, economic, military and financial decisions of the state are recorded, are very important in the historical context as they are the source of the most accurate handling of the state-reaya relationship. The analysed Adana Ahkâm Book No. 1 covers the dates 1155-1165 / 1742-1750. The page range of the ledger subjected to analysis is 1-146. The records in this page range cover the date range of H.1155-1159. When the records in the ledger are examined, it is seen that there are issues such as banditry, problems related to the foundation institution and its functioning, issues of receivables and payables, inheritance, tax, timar and zeamet problems arising between reaya and state officials, divorce, theft, manslaughter, mutilation, bribery. Apart from these, the study is important as it is the first study on the Adana Province Ahkâm Books, one of the 16 provinces of the Ottoman Empire.