R. Leoncavallo'nun I Pagliacci - (Palyaçolar) operasının orkestra şefliği ve orkestra şefi - şancı iletişimi açısından incelenmesi
Examination of R. Leoncavallo's opera I Pagliacci in terms of orchestral conducting and conductor-singer communication
  1. Tez No: 902158
  2. Yazar: MURAT CEM ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. RENGİM GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orkestra ve Koro Şefliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, opera repertuvarının en çok sahnelenen eserlerinden biri olan Ruggiero Leoncavallo'nun I Pagliacci operasının, besteleniş tarihçesi ve sahip olduğu stil hakkında kapsamlı bilgi sunumu ile, yorumu esnasında orkestra şeflerinin karşılaşacağı zorlukların orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi ve orkestra şefinin şancılarla yaşayabileceği zorlukların araştırılmasını içeren iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmada ilk olarak, bestecinin biyografisi ve eserin yaratım süreci detaylandırılmış, ardından“I Pagliacci”operasının genel konusu, karakterleri ve sahne tasarımı hakkında temel bilgiler sunulmuştur. Bu bilgiler, operanın tarihi ve sanatsal bağlamını anlamak için önem taşımaktadır. İkinci bölümde, operanın müzikal özellikleri ve sahnelenmesi sırasında orkestra şefi ile şancı arasındaki iletişimin nasıl olması gerektiği ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Orkestrasyon ve gelenekselleşmiş yorumlar da dikkate alınarak, orkestra şefinin teknik detaylara hâkim olması gerektiği vurgulanmıştır. Bu çalışmanın bulguları,“I Pagliacci”operasının yorumu esnasında orkestra şefleri ve şancıların karşılaşabileceği müzikal iletişim güçlüklerini ve bu güçlüklerin nasıl aşılabileceğini ortaya koymaktadır. Bu analiz, eseri yönetecek orkestra şefliği öğrencilerine ve sahneleyecek şancılara rehberlik edecek değerli bir kaynak sunmaktadır. Araştırma, operanın başarılı bir şekilde sahnelenmesi için gereken müzikal ve dramatik anlayışı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study consists of two parts: the first part provides comprehensive information about the composition history and stylistic characteristics of Ruggiero Leoncavallo's opera“I Pagliacci,”one of the most frequently performed works in the opera repertoire. The second part examines the challenges that conductors may face during the interpretation of the opera, considering conducting techniques and potential difficulties in communication between the conductor and the singers. Initially, the study details the composer's biography and the creation process of the work. It then presents essential information about the general plot, characters, and stage design of the“I Pagliacci”opera. These details are crucial for understanding the historical and artistic context of the opera. The second section analyzes the musical characteristics of the opera and the necessary communication between the conductor and the singers during the performance. The study emphasizes the importance of the conductor's mastery of technical details, taking into account orchestration and traditional interpretations. The findings of this study reveal the musical communication challenges that conductors and singers may encounter during the interpretation of“I Pagliacci”and how these challenges can be overcome. Consequently, this analysis serves as a valuable resource for conducting students and singers who will stage the work. The study aims to provide the musical and dramatic understanding required for the successful staging of the opera