Sürdürülebilir turizm kapsamında yerel halkın inanç turizmine bakış açısı: Van ili örneği
Local communities within the scope of sustainable tourism perspective on faith tourism: Van province example
  1. Tez No: 902167
  2. Yazar: ADEM IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL DÜZ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, Van ilinin sürdürülebilir turizm kapsamında yerel halkın inanç turizmine bakış açısını değerlendirmektir. Bu bağlamda 2024 yılı Mayıs ve Haziran ayları arasında yerel halktan toplam 402 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Alınan yanıtların SPSS 27 istatistik programında analizi yapılmıştır. Analiz yapılırken demografik soruların frekans analizi ve yüzdelik dilimleri verilmiştir. Anket içerisindeki ifadelerin ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır aynı zamanda faktör analizi, korelasyon analizi ve farklılık analizine tabii tutulmuştur. Bu doğrultuda sürdürülebilir turizm kapsamında yerel halkın inanç turizmine bakış açısının olumlu olduğu; inanç turizminin tanıtımını, geliştirilmesini ve restorasyon faaliyetlerini desteklediği belirlenmiştir. Ancak“Farklı inançlara ait tarihi yapıların restore edilmesinden endişe duyuyorum”ve“Farklı inançlara ait tarihi eserlerin restorasyonu yabancıların burada hak iddia etmesine yol açar”ifadelerine verilen cevaplardan yola çıkılarak kültürel ve sosyal açıdan az da olsa yerel halkın çekincelerinin olduğu saptanmıştır. Halkın endişelerinin dikkate alınması ve yerel kültürle uyumlu bir turizm politikası geliştirilmesi, bu tür faaliyetlerin başarısı için kritik öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Bu faaliyetlere yerel halkı da dâhil edip bilgilendirme ve farkındalık oluşturma adına mevcut yapıların inanç turizmine kazandırılması önerilmektedir. Tanıtım faaliyetlerine önem verilerek inanç turizminin potansiyelinin arttırılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate local people's perspective on religous tourism within the context of sustainable tourism in Van Province. In this context, a total of 402 local people were surveyed between May and June 2024. The responses were analyzed in the SPSS 27 statistical program. Frequency analysis and percentages of demographic questions were given during the analysis. The mean, standard deviation, skewness, and kurtosis values of the statements in the questionnaire were also subjected to factor analysis, correlation analysis, and difference analysis. Accordingly, it has been determined that local people have a positive perspective on religous tourism within the scope of sustainable tourism and support the promotion, development, and restoration activities of religous tourism. However, the responses to the statements“I am concerned about the restoration of historical buildings belonging to different religous”and“The restoration of historical monuments belonging to different religous will lead to foreigners claiming rights here”reveal some cultural and social reservations among the local people. The success of such activities is believed to hinge on considering public concerns and crafting a tourism policy that aligns with local culture. It is recommended that local people should be included in these activities and that information and awareness-raising should be done to make existing structures suitable for religious tourism. Promotional activities are believed to enhance the potential of religous tourism.