Ferrosen temelli hibrit organik moleküllerin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of ferrocene based hybrid organic molecules and investigation of their spectroscopic properties
  1. Tez No: 902168
  2. Yazar: İSMAİL KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, organometalik sınıfının önemli bir üyesi olan 'Ferrosen' iskelet yapısının farklı sübstitüentler kullanılarak modifiye edilebilir olmasından faydalanılarak farmasötik ve biyolojik etkinlik göstermesi öngörülen yeni jenerasyon bileşiklerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla ferrosen sübstitüe; morfolin (26), piperidin (27), tiyomorfolin (28), 1,4-dioksa-8-azaspiro[4,5]dekan (DASD) (29), siyano grubu (30, 31, 32, 33, 34) içeren α,β-doymamış ketonlar (kalkonlar) sentezlenmiştir. Sentezlenen 3- ferrosenil kalkonların (α,β-doymamış ketonların) (26, 27, 28) fenilhidrazin ile halkalaşma reaksiyonları gerçekleştirilmiş, yeni ferrosen- pirazol hibrit (36, 37, 38) bileşikleri elde edilmiştir. Bileşiklerin yapıları, FT-IR, NMR (1H NMR ve 13C NMR) ve MS analizleri ışığında aydınlatılmıştır. Sentezlenen ferrosen-pirazol bileşikleri, insan akciğer kanser hücre hattı (A549), meme kanser hücre hattı (MCF-7) ve insan normal embriyonik böbrek hücre hattı (HEK-293T) üzerinde test edilmiştir. Ayrıca, herbir bileşik grubunun teorik ve sensör gibi çeşitli uygulama alanları üzerine çalışmalar devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, new generation compounds that are expected to show pharmaceutical and biological activity were synthesized by taking advantage of the fact that the 'Ferrocene' skeleton structure, an important member of the organometallic class, can be modified using different substituents. For this purpose, ferrocene substituted; morpholine (26), piperidine (27), thiomorpholine (28), 1,4-dioxa-8-azaspiro[4,5]decane (DASD) (29), cyano group (30, 31, 32, 33, 34) containing α,β-unsaturated ketones (chalcones) were synthesized. Cyclization reactions of the synthesized 3-ferrocenyl chalcones (α,β-unsaturated ketones) (26, 27, 28) with phenylhydrazine were carried out, and new ferrocene-pyrazole hybrid compounds (36, 37, 38) were obtained. The structures of the compounds were elucidated in the light of FT-IR, NMR (1H NMR and 13C NMR) and MS analyses. The synthesized ferrocene-pyrazole compounds were tested on human lung cancer cell line (A549), breast cancer cell line (MCF-7) and human normal embryonic kidney cell line (HEK-293T). Additionally, studies on various application areas of each compound group, such as theoretical and sensor, are ongoing.