Manevi danışmanlık tekniği olarak nefs psikoterapisinde 'infak ve isar' üzerine nitel bir araştırma
As a spiritual counseling technique on infak and isar in the psychotherapy of the nefs a qualitative research
  1. Tez No: 902172
  2. Yazar: TUBA NUR İSKEÇLİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 626
Özet
Bu nitel araştırma, manevi danışmanlık ve rehberlikte nefs psikolojisi ekolü ve nefs psikoterapisi tekniğinin teorik ve pratik boyutlarını kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel metodoloji kapsamında nefs psikoterapistleriyle (n=6) yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak açık uçlu sorularla (n=40) toplanan veriler, kategorisel analiz yöntemiyle detaylı bir şekilde incelenmiştir. Teorik çerçevesinde manevi danışmanlık ve rehberliğin yanı sıra nefs psikolojisi ile nefs psikoterapisine ilişkin kavramsal bilgilerin verildiği ve manevi danışmanlık ve rehberlik tekniği olarak nefs psikoterapisinde infak ve isar deneyiminin önemi ve değerinin vurgulandığı araştırmanın nitel uygulama kısmında ise çalışmanın metodolojik bilgilerinin yanı sıra elde edilen nitel bulguların analizleri ve yorumları yer almıştır. Bu nitel araştırmada sonuç olarak; (i) nefs psikolojisinin, bireyin içsel dünyasına odaklanıp Doğu ve Batı arasında adeta bir köprü işlevi görerek dinamik, geleneksel ve bütüncül bir yaklaşım benimsediği; (ii) nefs psikolojisinde yer alan infak ve isar deneyimlerinin, manevi danışmanlık ve rehberlik süreçlerinde destekleyici ve yol gösterici bir rol üstlenip kültürel perspektiften çatı kavramlar oluşturduğu; dolayısıyla, manevi danışmanlık ve rehberlikte nefs psikolojisinde yer alan infak ve isar deneyimlerinin, hem bireysel hem de toplumsal düzeyde önemli faydalar sağlayabilecek potansiyele sahip olduğu; (iii) hem bireysel hem de teorik düzeyde bireyin manevi ve kültürel kimliğini kapsamlı bir şekilde ele alarak toplumdaki her türlü bireyi kapsayıcı ve herkese hitap edebilen evrensel bir alan olduğu; (iv) nefs psikolojisinin danışanın alan el konumundan veren el konumuna yükselmesinde rüyaların danışana bireysel yaklaşımda bulunduğu; (v) nefs psikoterapisindeki infak ve isar deneyiminin iyileşme sürecini hızlandırmada destekleyici ve tamamlayıcı bir unsur olarak bireylerin terapötik sürecini desteklemede etkili ve değerli bir terapi yöntemi olduğu saptanmıştır. Nefs psikolojisi ve psikoterapisinde yer alan infak ve isar deneyimlerinin manevi danışmanlık ve rehberlikte önemli bir yer tuttuğunu gösteren bu araştırmada, adı geçen ekol ile tekniğin özellikle Türk manevi danışmanlık ve rehberlik araştırma ve uygulamalarında etkin bir şekilde kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative research aims to comprehensively examine the theoretical and practical dimensions of the nafs psychology school and nafs psychotherapy technique in spiritual counselling and guidance. Within the scope of qualitative methodology, the data collected with open-ended questions (n = 40) using structured interview technique with self-psychotherapists (n = 6) were examined in detail with the categorical analysis method. In the qualitative application part of the research, in which theoretical information about spiritual counselling and guidance as well as the psychology of the soul and the psychotherapy of the soul is given in the theoretical framework and the importance and value of the experience of infak and isar in the psychotherapy of the soul as a spiritual counselling and guidance technique is emphasised, the methodological information of the study as well as the analysis and interpretation of the qualitative findings obtained were included. As a result of this qualitative research; (i) nafs psychology adopts a dynamic, traditional and holistic approach by focusing on the inner world of the individual and acting as a bridge between East and West; (ii) the experiences of infak and isar in the psychology of the soul play a supportive and guiding role in spiritual counselling and guidance processes and form framework concepts from a cultural perspective; therefore, the experiences of infak and isar in the psychology of the soul in spiritual counselling and guidance have the potential to provide significant benefits at both individual and social levels; (iii) it is a universal field that is inclusive of all kinds of individuals in the society and can appeal to everyone by addressing the spiritual and cultural identity of the individual comprehensively at both individual and theoretical levels; (iv) the psychology of the soul has an individual approach to the client by phenomenologically evaluating dreams in the client's rise from the position of the receiving hand to the position of the giving hand; (v) the experience of infak and isar in the psychotherapy of the soul is an effective and valuable therapy method in supporting the therapeutic process of individuals as a supportive and complementary element in accelerating the healing process. This study shows that infak and isar experiences in nafs psychology and psychotherapy have an important place in spiritual counselling and guidance, and it is suggested that the mentioned school and technique can be used effectively especially in Turkish spiritual counselling and guidance research and practices.