Osmaniye ve Adana çevresinde yetiştirilen Trabzon hurması (Diospyros kaki L.) çeşitlerinin kalite özellikleri ve fitokimyasal bileşiklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality characteristics and phytochemical compounds of persimmon (Diospyros kaki L.) varieties grown around Osmaniye and Adana
- Tez No: 902173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA HEPSAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Osmaniye ve Adana çevresindeki Sumbas, Kadirli, Kozan, Saimbeyli ve İmamoğlu ilçelerinin bahçelerinden temin edilen Trabzon hurmaları (Diospyros kaki L.) kullanılmıştır. Meyvelerin kalite özellikleri ve fitokimyasal bileşiklerinin belirlenmesi amacı ile yapılan analizlerde, pH en yüksek 5.53 Yerli Hachiya'da, en düşük 5.05 ile Hana Fuyu' da belirlenmiştir. L-askorbik asit en yüksek 36.83 mg /100 g ile Vainiglia 1'de, en düşük 21.12 mg /100 g Saijo 2'de bulunmuştur. Antioksidan miktarı yüksek olan çeşitler; Vainiglia 1 ve 2, Fuyu, Hana Fuyu, R. Brillante 1 ve 2, D. Virginiana ve Saijo belirlenmiştir. β-karoten en yüksek 378.92 µg /100g Vainiglia 2'de, en düşük 304.48 µg /100g Yerli Hachiya'da belirlenmiştir. Likopen içeriği 141.98 µg /100g ve diyet lifi %3.96 ile en yüksek Vainiglia 2'de tespit edilmiştir. Çözünür tanen içeriği 20.49 mg GAE/100 g ve toplam fenolik bileşiği en yüksek 109.77 mg GAE/100 g Hachiya 2'de bulunmuştur. Renk ölçümünde L* değeri en yüksek 68.35 ile Hachiya 4'de, a* değeri en yüksek 41.18 ile Hachiya 3'de ve b* değeri en yüksek 69.48 ile Hana Fuyu çeşidinde belirlenmiştir. Duyusal analizi yapılan Trabzon hurmalarında en çok Vainiglia'lar beğenilmiştir. Duyusal değerlendirmede burukluğun etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, persimmons (Diospyros kaki L.) obtained from the orchards of Osmaniye and Adana surrounding Sumbas, Kadirli, Kozan, Saimbeyli and İmamoğlu districts were used. In the analyzes carried out to determine the quality characteristics and phytochemical compounds of the fruits, the highest pH was determined as 5.53 in Local Hachiya, and the lowest was determined as 5.05 in Hana Fuyu varieties. L-ascorbic acid was found to be highest in Vainiglia 1 at 36.83 mg/100 g and lowest in Saijo 2 at 21.12 mg/100 g. Varieties with high antioxidants were; Vainiglia 1 and 2, Fuyu, Hana Fuyu, R. Brillante 1 and 2, D. Virginiana and Saijo 1. β-carotene was determined to be highest in Vainiglia 2 at 378.92 µg /100g and lowest in Local Hachiya at 304.48 µg /100g. Lycopene was detected highest in Vainiglia 2 with 141.98 µg/100g and dietary fiber with 3.96%, respectively. The soluble tannin content was 20.49 mg GAE/100 g and the highest total phenolic content was found in Hachiya 2 with 109.77 mg GAE/100 g. In the analysis of color values , the highest L* value was found to be 68.35 Hachiya 4, the highest a* value was 41.18 Hachiya 3, and the highest b* value was 69.48 Hana Fuyu. Among the persimmons varieties that were sensory analyzed, Vainiglia was the most liked. It has been observed that astringency has an impact on sensory evaluation.