K.K. 246 numaralı Ruus Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi (131-260)
Transcription and evaluation of the K.K. Ruus Book no. 246 (131-260)
  1. Tez No: 902183
  2. Yazar: DİLAN BALIKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 488
Özet
Dîvân-ı Hümâyun, Osmanlı Devleti'nde yasama, yürütme ve yargı sisteminin temelini oluşturan en yüksek danışma ve karar organıydı. İdari, siyasi, askeri, hukuki, şer'i, örfi ve mali konuların görüşülüp karara bağlandığı bu kurum, aynı zamanda her türlü şikâyet ve davanın kabul edilip görüşüldüğü yerdi. Dîvân toplantılarında alınan kararlar, Mühr-i Hümayun ile mühürlenerek Topkapı Sarayı'ndaki Defterhane'de saklanırdı ve bu işlemler Beylikçi tarafından yürütülürdü. Osmanlı ümerasının askeri başarıları, onların siyasal ve ekonomik kazanımlarının temelini oluştururdu. 1578-1590 Osmanlı-Safevi Savaşları, bu durumu incelemek için önemli bir alan sunar. Ferhad Paşa, Acem seferindeki serdarlığı sırasında yaptığı tayinlerle büyük gelir elde etmiştir. 1578-1579 yılları arasında Osmanlı-İran savaşında görev almış olan beylerbeyi, sancakbeyi, alaybeyi, timarlı sipahiler, ulûfeli askerler ve çeşitli görevlerde bulunmuş devlet görevlilerine ait ruus kayıtlarının bulunduğu 246 Numaralı Defter, Osmanlı İran savaşına katılan ve görev alan birimlerin sicillerini içerir.
Özet (Çeviri)
The Dîvân-ı Hümâyun was the highest advisory and decision-making body that formed the basis of the legislative, executive and judicial system in the Ottoman Empire. This institution, where administrative, political, military, legal, sharia, customary and financial issues were discussed and decided, was also the place where all kinds of complaints and lawsuits were accepted and discussed. The decisions taken in the Dîvân meetings were sealed with the Seal-i Hümayun and kept in the Defterhane in Topkapı Palace, and these procedures were carried out by the Beylikçi. The military successes of the Ottoman Umayyads were the basis of their political and economic achievements. The Ottoman-Safavid Wars of 1578-1590 provide an important field for analyzing this situation. Ferhad Pasha earned a great deal of income from the appointments he made during his leadership of the Persian campaign. Ledger No. 246, which contains the ruus records of beylerbeyi, sanjakbeyi, alaybeyi, sipahis with timar, soldiers with ulûfeli and state officials who took part in the Ottoman-Iranian War between 1578-1579, contains the registers of the units that participated and took part in the Ottoman-Iranian War.