Stratejik liderliğin çalışanların iş tatmini ile örgütsel bağlılık algıları üzerindeki etkilerinin araştırılması: Ağrı ili örneği
Investigating the effects of strategic leadership on employees' job satisfaction and perceptions of organizational commitment: Ağrı province example
  1. Tez No: 902184
  2. Yazar: SİDAL DUMLU ZEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Üniversiteler; bilgi üretmeleri, bireylerin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmaları, sosyal ve ekonomik kalkınmayı desteklemeleri ve toplumsal sorunlara çözümler sunmaları gibi birçok özelliklerinden dolayı en önemli kurumlardan biridir. Üniversiteler tarafından sağlanan bu katkıların tümü üniversitenin sahip olduğu nitelikli, deneyimli ve bilgili çalışanlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla bu çalışanların kurumda kalmalarının sağlanması üniversitenin kaliteli hizmetler sunarak toplum için fayda üretmeyi sürdürmesinin yanı sıra üniversitenin diğer üniversiteler arasındaki konumunun da yükselmesini sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı üniversite yöneticilerinin stratejik liderlik davranışlarının çalışanların iş tatminleri ve örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini inceleyerek literatüre katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde görev yapmakta olan 400 çalışan üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda stratejik liderliğin iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerinde pozitif etkisi olduğu, aynı zamanda iş tatmininin de örgütsel bağlılık üzerinde pozitif etkisinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra stratejik liderliğin dönüşümsel liderlik ve etik liderlik boyutlarının iş tatmini, duygusal bağlılık ve normatif bağlılık üzerinde pozitif etkileri bulunmaktadır. Yönetimsel liderlik boyutu ise devam bağlılığı üzerinde negatif, normatif bağlılık üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. İş tatmininin duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık üzerinde pozitif etkisi bulunmaktadır. Elde edilen sonuçların literatüre ve uygulayıcılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda üniversite yöneticilerinin çalışanları özellikle liderlik konusunda yönlendirmeleri, onlara kurumun hedeflerini iyi bir şekilde ifade etmeleri ve kurum hedefleriyle çalışanların hedeflerini uyumlu hale getirmeleri, çalışanları iş konusunda desteklemeleri, çalışanlara karşı dürüst olmaları, çalışanların görüşlerine ve özel hayatlarına saygılı olmaları, aldıkları kararların arkasında durmaları, kurumun çıkarlarını kendi çıkarlarından önde tutmaları ve doğru olanı yapma konusunda çalışanları desteklemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Universities are among the most important institutions due to their roles in producing knowledge, contributing to individuals' personal and professional development, supporting social and economic development, and providing solutions to societal problems. All these contributions provided by universities are carried out through their qualified, experienced, and knowledgeable staff. Therefore, ensuring the retention of these employees not only helps the university continue to provide quality services and benefit society but also enhances the university's standing among other universities. The purpose of this study is to contribute to the literature by examining the impact of strategic leadership behaviors of university administrators on employees' job satisfaction and organizational commitment. In line with this aim, a study was conducted with 400 employees working at Ağrı İbrahim Çeçen University. The results of the study indicated that strategic leadership has a positive effect on job satisfaction and organizational commitment, and job satisfaction also positively affects organizational commitment. Furthermore, the transformational leadership and ethical leadership dimensions of strategic leadership positively impact job satisfaction, affective commitment, and normative commitment. The managerial leadership dimension, on the other hand, has a negative effect on continuance commitment and a positive effect on normative commitment. Job satisfaction positively affects affective commitment, continuance commitment, and normative commitment. It is believed that the obtained results will contribute to the literature and practitioners. Accordingly, it is recommended that university administrators guide their employees, especially in terms of leadership, clearly communicate the institution's goals, align employees' goals with the institution's goals, support employees in their work, be honest with them, respect their opinions and private lives, stand by their decisions, prioritize the institution's interests over their own, and support employees in doing the right thing.