Farklı viskoziteye sahip 3B baskı dental modeller ve konvansiyonel alçı modellerde tarama abutmenti ile modelin doğruluk ve hassasiyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of scan abutment and model trueness and precision in 3D printed dental models with different resin viscosities and conventional dental stone models
- Tez No: 941391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA DEMİR, DOÇ. DR. MEHMET ESAD GÜVEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; farklı viskoziteye sahip reçinelerle üretilen 3B baskı modeller ile alçı modellerin ve bu modellerdeki tarama parçalarının doğruluk ve hassasiyetinin değerlendirilmesidir. Çift taraflı posterior dişsiz prefabrik çene modeline dört adet paralel implant yerleştirilerek referans model elde edildi. Çalışmanın amacı doğrultusunda 3 grup oluşturuldu: alçı modeller (ST), düşük viskoziteye sahip DentaMODEL, Asiga reçinesi (400 mPa*s) ile üretilen modeller (AM-A) ve yüksek viskoziteye sahip Keyprint, Keystone reçinesi (600-1200 mPa*s) ile üretilen modeller (AM-K). Alçı modeller referans modelden splintli açık kaçık ölçü parçaları üzerinden polieter ölçü materyali ile ölçü alınarak Tip 4 dental alçı ile elde edildi. 3B baskı modeller farklı viskozite değerine sahip iki adet model reçinesi kullanılarak üretici talimatlarına göre üretildi. Tüm bu işlemler her grup için 8 adet çalışma modeli elde edilene kadar tekrar edildi (n=8). Referans model ve elde edilen 24 adet çalışma modeli analizlerin yapılabilmesi amacıyla yüksek tarama çözünürlüğüne sahip bir masaüstü tarayıcı ile tarandı. Çalışmada model RMS değeri, tarama parçalarına ait RMS değeri, tarama parçaları 3B ve açısal sapma değerleri ile implantlar arası doğrusal ve açısal sapma değerleri hesaplandı. Tüm analizler doğruluk ve hassasiyet için hesaplandı. Modellerin hizalanması için bir metroloji yazılım olan Geomagic Control X (Geomagıc Inc,3D Systems, NC, ABD) kullanıldı. Verilerin analizi Jamovi (Version 2.6) istatistiksel yazılımında Kolmogorov-Smirnov, Levene testi, tek yönlü ANOVA ve post-hoc Games-Howell testi ile yapıldı (α=0,05). Modellerin RMS sonuçlarına göre tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (pAM-K>ST şeklindedir. Hassasiyet sonuçları için AM-K grubu AM-A grubuna göre anlamlı derecede daha düşük değerler göstermiştir (p=0,015). Tarama parçaları RMS doğruluk tek yönlü ANOVA analizi sonuçlarına göre 14 ve 26 numaralı tarama parçalarında (pAM-A>AM-K şeklindedir. Hassasiyet sonuçları incelendiğinde 14 numaralı tarama parçasında AM-A grubu ST grubuna göre anlamlı derecede yüksek sonuçlar göstermiştir (p=0,021). Açısal sapma doğruluk sonuçları incelendiğinde 24 numaralı tarama parçasında ST grubu diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek değerler göstermiştir (p0,147). Hassasiyet sonuçları için 14-16 numaralı implantlar arası doğrusal sapmada AM-K grubu ST grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek değerler göstermiştir (p=0,033).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the trueness and precision of additively manufactured (AM) and stone models, as well as the scan bodies (SBs) within these models, produced using model resins with different viscosities. A reference model was created by placing four parallel implants in a bilaterally edentulous prefabricated dental model. Based on the aim of the study, three model groups were established: stone models (ST), models produced using a low-viscosity resin (DentaMODEL, Asiga, 400 mPa·s) (AM-A), and models produced using a high-viscosity resin (Keyprint, Keystone, 600–1200 mPa·s) (AM-K). Stone models were obtained by taking impressions of the reference model using splinted open-tray impression copings and a polyether impression material, followed by casting with Type IV dental stone. The 3D-printed models were fabricated according to the manufacturers' instructions using the two resins. These procedures were repeated until eight working models were obtained for each group (n=8). The reference model and the 24 working models were scanned using a high-resolution desktop scanner for analysis. The study measured the model RMS value, RMS values of the SB, 3D and angular deviations of SB, as well as interimplant linear and angular deviations. All analyses were performed to assess trueness and precision. For model alignment and deviation analysis, metrology software (Geomagic Control X, Geomagic Inc., 3D Systems, NC, USA) was used. Statistical analysis of the data was performed using Jamovi software (Version 2.6) through the Kolmogorov-Smirnov (for normality), Levene's test (for homogeneity of variances), one-way ANOVA, and the Games-Howell post-hoc test (α=0.05). According to the RMS of the models, a statistically significant difference was found among all groups (pAM-K>ST. Regarding precision, the AM-K group showed significantly lower values compared to the AM-A group (p=0.015). Based on the one-way ANOVA analysis of RMS trueness of SB, statistically significant differences were found for SBs 14 and 26 (pAM-A>AM-K. In terms of precision, the AM-A group showed significantly higher results than the ST group for SB 14 (p=0.021). When angular deviation trueness were evaluated, the ST group showed significantly higher values than the other groups for SB 24 (p0.147). However, in terms of precision, the AM-K group showed significantly higher values than the ST group for the 14–16 interimplant linear deviation (p=0.033).