Muhasebe meslek mensuplarının KÜMİ FRS'ye bakış açılarının incelenmesi: Kırşehir ve Kayseri illeri örneği
Investigation of accounting professional members' perspectives on FRS for SMEs: The case of Kırşehir and Kayseri provinces
  1. Tez No: 902204
  2. Yazar: ZELİHA GÜVENÇ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE PINAR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küçük ve Mikro İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (KÜMİ FRS), Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından hazırlanarak 16 Ocak 2023 tarihli ve 32075 mükerrer sayılı Resmî Gazete'de yayınlanmış ve 01/01/2023 tarihi ve sonrasında başlayan hesap dönemlerinde kullanılmak üzere yürürlüğe girmiştir. KÜMİ FRS ile vergi için muhasebe anlayışından bilgi için muhasebe anlayışına geçişin temelleri atılmıştır. KÜMİ FRS işletmelerin gerçek durumunu görmesi ve rasyonel kararlar almasını sağlamak açısından önemli bir uygulamadır. KÜMİ FRS yalın bir biçimde düzenlenmiş ve maliyet odaklı bir yaklaşım benimsemiştir. Bu özelliği ile KÜMİ FRS uygulaması, TMS/TFRS ve BOBİ FRS ile karşılaştırıldığında oldukça az maliyetlidir. Bu bağlamda, KÜMİ FRS'nin muhasebe meslek mensupları tarafından kullanılması önem arz etmektedir. Çalışmanın temel amacı, Kırşehir ve Kayseri illerinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının KÜMİ FRS'ye bakış açılarının tespit edilmesidir. Çalışmada, Kırşehir ve Kayseri illerinde faaliyet gösteren toplam 381 meslek mensubuna nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiş, ANOVA ve t testleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda muhasebe meslek mensuplarının KÜMİ FRS algı düzeyleri orta seviyede bulunmuştur. Ayrıca çalışmaya katılan meslek mensuplarının yaşları, cinsiyetleri, eğitim düzeyleri, çalıştıkları il, çalışma şekilleri, medeni durumları, mesleki unvanları ve mesleki tecrübeleri ile KÜMİ FRS'ye ilişkin görüşlerinin alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial Reporting Standard for Small and Micro Enterprises (FRS for SMEs) was prepared by the Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority and published in the Official Gazette dated 16 January 2023 and numbered 32075, and for accounts starting on or after 01/01/2023. It came into force for use in the following periods. With FRS for SMEs, the foundations of the transition from accounting for tax to accounting for information were laid. FRS for SMEs are an important application to enable businesses to see their real situation and make rational decisions. FRS for SMEs are organized in a simple manner and adopts a cost-oriented approach. With this feature, FRS for SMEs application is quite less costly compared to TAS/TFRS and FRS for LMSE. In this context, it is important that FRS for SMEs are used by professional accountants. The main purpose of the study is to determine the perspectives of professional accountants operating in Kırşehir and Kayseri provinces towards FRS for SMEs. In the study, a survey technique, one of the quantitative research methods, was applied to a total of 381 professionals operating in Kırşehir and Kayseri provinces. The data obtained were analyzed with the SPSS 26 program, and ANOVA and t tests were performed. As a result of the study, the FRS for SMEs perception levels of professional accountants were found to be at a medium level. In addition, statistically significant differences were detected between the ages, genders, education levels, provinces in which they work, working styles, marital status, professional titles and professional experiences of the professionals participating in the study and the sub-dimensions of their views on FRS for SMEs.