Bozkırda savaş geleneği, ordu ve silah kültürü (Cengiz Han dönemi'nin sonuna kadar)
Army, weapons and war culture in the steppe (Until the end of Genghis Khan era)
  1. Tez No: 902213
  2. Yazar: YÜSRA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONURALP ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bozkır kültüründe yaşamış halkların özellikle de Türklerin, savaş taktikleri ve kullanmış oldukları araç gereçler coğrafi şartlara göre şekillenmiştir. Dolayısıyla kendilerine özgü yöntemler ve silahlar geliştirmişlerdir. Onlar, çok geniş coğrafyalara yayılmışlar ve bunda at faktörü etkili olmuştur. Ordularını eğitme koşulları da yerleşiklere göre farklılık göstermiştir. Eğitim küçük yaşta başlamış ve askerlik bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Moğollar da bu bozkır sisteminin birer bakiyesidir. Onlar, kendilerinden önceki bozkır halklarından aldıkları askerî mirası geliştirerek üst düzey bir başarı elde etmişlerdir. XIII. yüzyıl ile birlikte Moğollar ve Moğol ordusu, dünya tarihinin en önemli hükümdarlarından biri olan Cengiz Han'ın liderliğinde diğer bozkır halkları ile de birleşerek, çok hızlı bir şekilde büyümüş ve askerî tarihin en hızlı ilerleyişini başlatmıştır. Bu ilerleyiş, Cengiz Han'ın liderlik yeteneği ve taktiksel zekası sayesindedir. Moğol ordusundaki disiplin sayesinde taktiksel uyum en üst seviyededir. Savaşlarda ise at ve okçuluk ile birlikte hız ön plandadır. Düşman üzerinde çeşitli savaş hileleri uygulanmıştır. Kuşatma savaşlarında surları aşabilmek için pek çok strateji ve taktik geliştirmişlerdir. Dönemin gereklilikleri olarak yeni araçlar üretmek için uzman kadrolar oluşturulmuştur. Böylece Moğol gücü, kısa sürede Doğu Asya'dan Avrupa'ya kadar yayılmıştır.
Özet (Çeviri)
The nomadic cultures of the steppes, particularly the Turks, developed distinct warfare tactics and tools that were significantly influenced by their geographical environment. Their ability to spread across vast territories was largely facilitated by their expertise in horseback riding. Military training in these societies commenced at an early age and became an integral aspect of their lifestyle, differentiating them from settled populations. The Mongols are regarded as inheritors of this steppe tradition, having enhanced the military legacy of their predecessors to achieve notable successes. In the 13th century, under the aegis of Genghis Khan, the Mongol army experienced rapid expansion, signifying one of the most accelerated advancements in military history. This momentum can be attributed to Genghis Khan's exceptional leadership qualities and tactical acumen, which fostered high levels of discipline and tactical coherence within the Mongolian forces. Key to their combat strategies were speed and archery, complemented by the deployment of various deceptive tactics against adversaries. In the context of siege warfare, the Mongols devised numerous strategies to breach fortifications, establishing specialized units to innovate new weaponry as required. Consequently, Mongol power swiftly extended from East Asia to Europe.