Petals of a monstrous flower: EcoGothic co-existence in Jeff VanderMeer's The Southern Reach trilogy
Korkunç bir çiçeğin yaprakları: Jeff VanderMeer'ın Southern Reach üçlemesinde ekoGotik birlikte varoluş
  1. Tez No: 902224
  2. Yazar: GUBSE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİZ ERGİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, Jeff VanderMeer'in The Southern Reach üçlemesini ekoGotik bir mercekle inceler, ve serideki karakterlerin etraflarındaki insan dışı ortamlarla etkileşim biçimlerinin izini sürer. Proje, korku ve kaygının doğayla olan ilişkimizi nasıl etkilediğini araştırmak için Timothy Morton'ın“kara ekoloji”kavramını kullanır. Tezin ana argümanı, VanderMeer'in üçlemesinin koşullu bir birlikte varoluş biçimi sunduğudur: bu varoluş, insanlığın öncelikle doğayla olan ilişkisi düzeyinde temelli bir dönüşüm geçirmesiyle meydana gelebilir. Bulaşım ve yok ediliş ile başlayan bu dönüşüm, serideki karakterleri Morton'ın ekognoz olarak adlandırdığı ekolojik bir farkındalığa yaklaştırır. Bu farkındalık, insanmerkezciliğe ve agrilojistiğe karşı çıkar. Bu tez, birlikte varoluşun sadece insan dışı failliğinin kabulüyle gerçekleşebileceğini, ve korku ve kaygı gibi duyguları ortadan kaldırmaya yönelik her türlü girişimin yalnızca doğal dünyanın yok olmasına yol açacağını savunur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Jeff VanderMeer's The Southern Reach trilogy through an ecoGothic lens, tracing the ways in which characters interact with the nonhuman environments around them. I utilize Timothy Morton's concept of“dark ecology”to explore the way that fear and anxiety influence our relationship with the natural environment and argue that VanderMeer's trilogy offers a conditional form of co-existence, which requires a complete transformation of the human vis a vis the nonhuman. The suggested transformation, which begins with contamination and annihilation, leads the characters toward what Morton calls ecognosis, an ecological awareness of the world that opposes the anthropocentric order, i.e. agrilogistics. This thesis argues that co-existence is only possible through the acceptance of nonhuman agency and any attempt to eliminate such emotions as fear and anxiety only lead to the destruction of the natural world.