The influence of event type and frequency on episodic details and gesture production
Olay türleri ve sıklıklarının epizodik detaylara ve jest üretimine etkisi
  1. Tez No: 902225
  2. Yazar: NEVİN GAMZE ŞİLİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ GÜLGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada insanların geçmişte yaşadıkları ve gelecekte yaşayabilecekleri tek seferli veya tekrarlı olaylar hakkında konuşurken kullandıkları epizodik detay ve jestleri inceledik. Dahası, görsel imgelem becerisindeki bireysel farklılıkların epizodik detaylara, jest kullanımına ve fenomenolojik değerlendirmelere etkisi olup olmadığını araştırdık. Önceki çalışmalar geçmiş olayların gelecek olaylara göre daha fazla epizodik detayla anlatıldığını ve fenomenolojik açıdan daha yüksek puanlandığını gösterdi. Ayrıca, geçmiş anlatılarda epizodik detaylar ve jest kullanımının bağlantılı olduğu bulundu. Öte yandan kişiler tek seferli yaşanmış olaylarda tekrarlı olaylara göre daha fazla detay veriyor ve bu olayları daha canlı olarak değerlendiriyorlar. Son olarak, görsel imgelem yeteneği olay detayları ve fenomenolojik değerlendirme kriterleriyle ilişkili olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenlerden dolayı, epizodik detayların ve jest kullanımının olay türlerine ve sıklıklarına göre nasıl değiştiği sorusunu sorduk. Sonuçlarımız katılımcıların geçmiş olay anlatılarında gelecek olay anlatılarına göre daha fazla iç epizodik detay ve temsili olmayan jestleri kullandıklarını ve tek seferli olay anlatılarında tekrarlı olay anlatılarına göre daha fazla dış epizodik detay kullandıklarını gösterdi. Katılımcılarımız geçmiş olay anlatılarında gelecek olay koşullarına göre anlamlı olarak daha fazla iç olay detayı ve temsili olmayan jest ürettiler. Tek seferli olay anlatılarında ise tekrarlı olaylara göre daha fazla dış olay detayı ürettiler. Katılımcılarımız geçmiş ve tek seferli olaylarda anlamlı olarak daha fazla jest kullandılar. Bulgularımız literatürle uyumluydu ve farklı olay türleri ve sıklıklarında epizodik detayların ve jest kullanımının etkisini ortaya koyarken bu genç araştıma alanındaki artmaya devam eden bilgi birikimine katkı sunuyor.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated episodic details and gesture use when people talk about past and future events that were experienced a single time or repeatedly. Furthermore, we investigated whether individual differences in visual imagery affected episodic details, gesture use, and phenomenological ratings of events. Earlier research showed that past events were narrated with more episodic details and received higher phenomenological ratings compared to future events. Moreover, episodic details and gesture use were associated in past event conditions. On the other hand, people produced more details about events in single-time events and rated those events as more vivid than repeated events. Lastly, visual imagery ability is associated with details and phenomenological ratings. Therefore, we asked how episodic details and gesture use change in different event types and frequencies. Participants produced more internal episodic details and non-representational gestures in past events compared to future events. They produced more external episodic details in single-time conditions compared to repeated event conditions. Our participants used significantly more gestures in past and single-time conditions. Those results were in line with earlier findings, showing the role of episodic details and gesture use in different event types and event frequencies, and contributed to a growing body of knowledge in this young area of research.