Fruktoz hipertansif ratlarda kronik L-arginin tedavisinin sistolik kan basıncı ve metabolik parametreler üzerine etkileri
Effects of chronic L-arginine treatmant on blood pressure and metabolic changes in fructose-hypertensive rats
- Tez No: 90223
- Danışmanlar: PROF. DR. V. MELİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
72 ÖZET Fruktoz Hipertansif Raflarda Kronik L-Arginin Tedavisinin Sistolik Kan Basıncı ve Metabolik Parametreler Üzerine Etkileri insülin rezistansı ve hiperinsülineminin sıklıkla hem hipertansif hastalarda hem de fruktoz-hipertans'ıf ratlarda bulunduğu gösterilmiştir. Son yıllarda elde edilen bulgular glukoz metabolizmasındaki bu bozuklukların hipertansiyon, dislipidemi ve ateroskleroz gelişiminde rol oynayabileceğini göstermektedir, öte yandan, L-arginin infüzyonunun hipertansif hastalarda hipotansif etki yarattığı ve sağlıklı bireylerde kan akımında yaptığı artış ile insülin-aracılı glukoz "uptakelni arttırdığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı fruktoz-hipertansif ratlarda kronik L-arginin tedavisinin plazma insülin düzeyleri ve sistolik kan basıncı üzerindeki etkilerini incelemektir. Erkek albino ratlar 4 gruba ayrılmıştır tedavisiz kontrol (K, n=5), L-arginin tedavili kontrol (CT, n=6), tedavisiz fruktoz (F, n=8), L-arginin tedavili fruktoz (FT, n=9). CT ve FT grubundaki ratlann içme sulanna L-arginin (1 mg/ml) katılmıştır. F ve FT grubundaki ratlara %10 fruktoz çözeltisi verilmiştir. Deney periyodunun sonunda (8 hafta), F grubunda hiperinsülinemi (50.6±2 vs.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY Effects of Chronic L-Arginine Treatment on Blood Pressure and Metabolic Changes in Fructose-Hypertensive Rats. Insulin resistance and hyperinsulinemia have been demonstrated to be frequently existed in both hypertensive patients and fructose-hypertensive rats. Recent evidence suggests that these defects in glucose metabolism may play a role in the development of hypertension, dyslipidemia and atherosclerosis. L-arginine infusion, on the other hand, has been shown to produce hypotensive effect in hypertensive patients and to potentiate insulin-mediated glucose uptake through the increase in blood flow in healthy subjects. The aim of the present study was therefore to examine the effects of chronic L-arginine treatment on plasma insulin levels and systolic blood pressure in fructose hypertensive rats. Male Albino rats were divided into 4 groups: control untreated (C, n=5), control L-arg-treated (CT, n=6), fructose untreated (F, n=8) and fructose L-arg-treated (FT, n=9). The rats in CT and FT groups were kept on drinking water containing L-arg (1mg/ml). The rats in F and FT groups were given %10 fructose solution. At the end of the experimental period (8 weeks), the F group exhibited hyperinsulinemia (50.6±2 vs.