Assessment of a survivability index for drought management in river basins
Nehir havzalarında kuraklık yönetimi için hayatta kalma endeksinin tayini
- Tez No: 902248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM POLAT ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Kuraklığın olumsuz etkileri ilk çağlardan beri insanlığın önemli bir mücadelesi olmuş ve halen önemini koruyan bir sorundur. Kuraklığı anlama, önleme ve hafifletme çabaları, araştırmacıları kuraklığın yönetimine yönelik indikatörler, endeksler ve eylem planları geliştirmeye motive etmiştir. Sunulan tez, WEF Nexus sistemini temsil eden niceliksel ve niteliksel göstergelerin yanı sıra sürdürülebilirliğin üç sütununu (ekonomi, sosyal ve çevresel yönler) değerlendirmek için Kuraklıktan Hayatta Kalma Endeksi (SDI) başlıklı yeni bir endeks önermektedir. Endeks algı, kırılganlık, uyarlanabilirlik ve kurtarılabilirlik olmak üzere 4 ana alt endeksten oluşuyor. Bunların her biri kuraklıkla mücadelenin aşamalarını tanımlamaktadır. SDI, Türkiye'deki Gediz Nehri Havzası örneğinde, tarım sektörünün ekonomik olarak sürdürülebilirliğini bir nehir havzası ölçeğinden özetlemektedir. Tezin sonuçları tarihsel kuraklıkları doğrularken, aynı zamanda SDI alt endekslerinin iyileştirilmesiyle kuraklıktan kurtulmanın sağlanabileceğini de göstermektedir. SDI'nın genel çerçevesi çeşitli veriler ve paydaşların katılımını gerektirmektedir ancak sonuçlar, analiz edilen çalışma alanı ile güçlü bir bağlantıyı temsil etmektedir. Tezin sonuçları, karar vericilerin, analiz edilen kapsamda kuraklığa karşı hassas alanlardaki yeni yatırımlar, sigorta politikaları gibi önlemleri tespit etmeleri ve önceliklendirmeleri açısından son derece faydalıdır.
Özet (Çeviri)
The adverse effects of droughts have been the struggle of humanity from the early ages and still is a truly relevant problem. The efforts to understand, prevent and mitigate the drought has motivated researchers to develop indicators, indices, and action plans for its management. The presented thesis suggests a novel index entitled Survivability from Droughts Index (SDI) to evaluate quantitative and qualitative indicators that represents the WEF Nexus system as well as the three pillars of sustainability: economy, social and environmental aspects. The index consists of four main sub-indices, namely, perception, vulnerability, adaptability and recoverability. Each of which defines the stages when engaging with drought. The SDI capsulates the economic survivability of the agricultural sector from the scale of a river basin, in the case of Gediz River Basin, Türkiye. While the results of the thesis validate the historical droughts, it also indicates that survivability from droughts can be achieved by actions to improve the sub-indices of SDI. The overall framework of SDI demands various data and engagement with stakeholders, but the results represent a strong connection with the analyzed case study. The outcomes of the thesis are most beneficial to the decision-makers to detect and prioritize their measurements such new investments, insurance policies, etc. in drought-vulnerable areas within the analyzed extent.