The impact of digitalization (social media and website stimuli) on luxury brand management after the pandemic COVID 19
Dijitalleşmenin (sosyal medya ve web sitesi uyaranları) pandemik COVID 19 sonrasında lüks marka yönetimine etkisi
  1. Tez No: 902247
  2. Yazar: SOUNDOUS CHEMS E. KEBBACHE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İFFET ÖYKÜ AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, COVID-19 salgını sonrasında özellikle sosyal medya ve web sitesi stratejilerinin lüks marka yönetimini nasıl etkilediğini incelemektedir. Lüks markalar, sundukları ürünlerin ayrıcalığını korumak için tarihsel olarak dijital pazarlamadan uzak durmuşlardır. Ancak pandemi, hızla değişen bir pazarda markaları, benzersiz marka ve müşteri ilişkilerini korumak için dijital stratejiler benimsemeye zorladı. Bu çalışma, lüks markaların COVID-19 ve ardından gelen dijital bozulma öncesindeki asgari çevrimiçi varlığını inceliyor. Gucci, Chanel ve Louis Vuitton gibi tanınmış şirketlerin, tüketici deneyimlerini iyileştirmek için artırılmış gerçeklik ve sanal giydirmeye yatırım yaparak nasıl uyum sağladıklarını göstermektedir. Çalışma, dijital platformların tüketici tutumlarını, marka bilinirliğini, müşteri sadakatini ve satın alma kararlarını nasıl etkilediğini kapsamlı bir literatür taramasıyla araştırmaktadır. Gelişen tüketici algıları ve marka stratejileri hakkında bilgi toplamak için mülakat ve odak gruplarını içeren nitel bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Sonuçlar, dijital temas noktalarına para harcamanın yüz yüze etkileşim kaybını telafi ettiğini ve müşterilerle bağlantı kurmak ve sadakati geliştirmek için yeni yollar açtığını göstermektedir. Araştırma, lüks markaların dijital kanallar aracılığıyla erişilebilirliği artırırken korumaları gereken ince dengeyi inceliyor. Lüks ilkelerinden ödün vermeden dijital platformların tutarlı bir şekilde geliştirilmesini ve verimli bir şekilde yönetilmesini öneriyor. Son olarak, lüks markaların değişen tüketici beklentilerini ve pazar trendlerini dijital stratejileriyle nasıl daha iyi eşleştirebileceklerine dair öneriler sunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis looks at how social media and website strategies, in particular, have affected luxury brand management in the wake of the COVID-19 pandemic. Luxury brands have historically shied away from digital marketing in order to maintain the exclusivity of their offerings. But in a market that was changing quickly, the pandemic forced them to adopt digital strategies in order to preserve their unique brand and customer relationships. The study examines the minimal online presence of luxury brands prior to COVID-19 and the ensuing digital disruption. It demonstrates how well-known companies like Gucci, Chanel, and Louis Vuitton adjusted by making investments in augmented reality and virtual fitting to improve consumer experiences. The study investigates how digital platforms affect consumer attitudes, brand recognition, customer loyalty, and purchase decisions through a thorough review of the literature. A qualitative research approach, involving interviews and focus groups, was used to gather insights into evolving consumer perceptions and brand strategies. The results show that spending money on digital touchpoints has made up for the loss of in-person engagement and opened up new avenues for connecting with customers and cultivating loyalty. The research delves into the fine balance that luxury brands need to uphold when augmenting accessibility via digital channels. It suggests a consistent evolution and efficient management of digital platforms without sacrificing the principles of luxury. In closing, it offers recommendations on how luxury brands can better match changing consumer expectations and market trends with their digital strategies.