Ebeveynlerin bağlanma stilleri ve empati becerilerinin 5-7 yaş aralığındaki çocukların duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisi
The impact of parents' attachment styles and empathy skills on 5-7 year old children's emotion regulation skills
  1. Tez No: 902255
  2. Yazar: ŞEYMA GELDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, ebeveynlerin bağlanma stilleri ve empati becerilerinin, 5-7 yaş aralığındaki çocukların duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden yordayıcı korelasyonel model kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 266 ebeveyn ve çocukları oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Temel Empati Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Analizler SPSS 26 programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda, ebeveynlerin güvenli bağlanma ve kaçınan bağlanma stilleri ile empati becerileri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Kaygılı bağlanma ile bilişsel empati arasında anlamlı bir ilişki tespit edilirken, duygusal empati ile kaygılı bağlanma arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Ebeveynlerin bağlanma stilleri ile çocukların duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Duygu düzenlemenin alt boyutu olan olumsuzluk değişkeni ile güvenli ve kaygılı bağlanma arasında anlamli bir ilişki tespit edilirken kaçınan bağlanma ile arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Ebeveynlerin empati becerileri ile çocukların duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Olumsuzluk ile bilişsel empati arasında anlamlı bir ilişki tespit edilirken duygusal empati ile arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Cinsiyet gruplarına ve okul kademesi göre çocukların duygu düzenleme becerileri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermektedir. Ancak olumsuzluk değişkeni açısından gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Ebeveynlerin bağlanma stilleri empati becerilerini anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Ebeveynlerin bağlanma stilleri ve empati becerileri, olumsuzluk değişkenini anlamlı olarak yordamamaktadır. Son olarak, ebeveynlerin güvenli bağlanma stilleri ve bilişsel empati becerisi, çocukların duygu düzenleme becerilerini anlamlı bir şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of parents' attachment styles and empathy skills on emotion regulation skills of children aged 5-7 years. Predictive correlational model, one of the quantitative research designs, was used in the study. The participants of the study consisted of 266 parents and their children selected by convenience sampling method. Basic Empathy Scale, Three Dimensional Attachment Styles Scale and Emotion Regulation Scale were used as data collection tools. Independent Groups t Test, Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used to analyse the data. The analyses were performed using SPSS 26 software. As a result of the study, a significant relationship was found between parents' secure and avoidant attachment styles and their empathy skills. While a significant relationship was found between anxious attachment and cognitive empathy, no statistically significant relationship was found between emotional empathy and anxious attachment. A significant relationship was found between parents' attachment styles and children's emotion regulation abilities. While a significant relationship was found between the negativity subdimension of emotion regulation and secure and anxious attachment, no significant relationship was found between negativity and avoidant attachment. A significant relationship was found between parents' empathy skills and children's emotion regulation abilities. While a significant relationship was found between negativity and cognitive empathy, no significant relationship was found between negativity and emotional empathy. Children's emotion regulation abilities showed significant differences between gender groups and school levels. However, no significant difference was found between the groups in terms of the negativity variable. Parents' attachment styles significantly predicted their empathy skills. However, parents' attachment styles and empathy skills did not significantly predict the negativity variable. Finally, parents' secure attachment style and cognitive empathy skill significantly predicted children's emotion regulation abilities.