The class experience and everyday resistance of workshop workers of 'Yeni İstanbul Çarşısı'
'Yeni İstanbul Çarşısı' atölye işçilerinin sınıf deneyimi ve günlük direnişi
  1. Tez No: 902259
  2. Yazar: YASEMİN ANTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu tez, Ümraniye Yeni İstanbul Çarşısı'ndaki düşük ücretli tekstil atölyesi işçilerinin maddi ve mental koşulları ile gündelik mücadeleleri üzerinedir. Sınıf analizinin küresel ve Türkiye literatüründe süregelen canlanmasına katkıda bulunmayı amaçlayan araştırma, sınıfın ilişkisel ve duygusal deneyimine ve direnişin gündelik biçimlerine odaklanıyor. Katılımcı gözlem, bir tekstil atölyesinde altı hafta iplikçi olarak çalışma ve 31 işçiyle yapılan derinlemesine görüşmelerden oluşan kapsamlı saha çalışması, işçiler nasıl hayatta kalıyor/başa çıkıyor/direniyor sorusuna cevap bulmaya çalışırken, işçilerin maddi koşullarını, algılarını, duygularını, davranışlarını ve gündelik direnişlerini anlamak için zengin bir etnografik temel sağlıyor. Sınıf bilincine ilişkin geleneksel bakış açılarına meydan okuyan araştırma, örgütsüz, sendikasız işçiler arasında sınıf kimliğinin ve muhalefetin oluşumuna odaklanıyor. Sembolik sınırların ve sınıf etkisinin araştırılması, işçilerin ekonomik güvensizlik ve kötü çalışma koşullarından kaynaklanan değersizliğe ilişkin deneyimlerini ve (öz)algılarını ortaya çıkararak, sınıfın hem maddi hem de kültürel alanları şekillendirmedeki duygusal sonuçlarını vurgulamaktadır. Çalışma, günlük (işyeri) direnişin çeşitli türlerini kategorize ediyor ve bunların vakaya özgü etkilerini araştırıyor; işçilerin günlük yaşamlarında güç yapılarına nasıl uyum sağladıklarını ve bunlara nasıl karşı çıktıklarını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This dissertation is on the material and mental conditions, and the daily struggles of the low waged textile workshop workers of Umraniye, Yeni Istanbul Çarşısı. Aiming to contribute to the ongoing revival of class analysis within the global and Turkish literature, the research focuses on the relational and affective experience of class, and everyday forms of resistance. The comprehensive fieldwork, consisting of participant observation, working in a textile workshop as an“iplikçi”for six weeks, and in-depth interviews with 31 workers, trying to find the answer to the question of how does the workers survive/cope/resist, provides a rich ethnographic foundation for understanding the workers' material conditions, perceptions, feelings, and everyday resistance. In challenging traditional perspectives on class consciousness, the research focuses on the formation of class identity and opposition among unorganized, non-unionized workers. The exploration of symbolic boundaries and class affect reveals the workers' experience and (self)perceptions of worthlessness is rooted in economic insecurity and poor working conditions, highlighting the affective outcomes of class in shaping both material and cultural domains. The study categorizes various types of everyday (workplace) resistance and explores their case-specific effects, illustrating how workers adapt and contest power structures within their daily lives.