Enhancing airport security perceptions through advanced trainings, a case of Rwanda Airport Company (RAC)
İleri eğitimler yoluyla havalimanı güvenlik algılarının geliştirilmesi, Ruanda Havalimanı Şirketi (RAC) örneği
- Tez No: 902263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Havaalanı güvenliği, uçuş güvenliği, yolcu güvenliği, terörizmin önlenmesi, mevzuata uygunluk, kamu güveni ve havacılık endüstrisi bağlantısı açısından çok önemlidir. Koordinasyonu, teknolojik yeniliği ve bütünlüğü içerir. Uygun eğitim kazaları önleyebilir, ancak havaalanı güvenlik personeline verilen eğitim veya onların algilari üzerine çok az araştırma yapılmıştır. Bu nedenle, bu çalışma, Ruanda'daki Kigali Uluslararası Havalimani'nda bulunan Ruanda havaalanı Şirketi'ni (RAC) örnek olay çalışması olarak, ileri düzey eğitimin havaalanı güvenlik algılarını iyileştirme üzerindeki değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma aşağıdaki spesifik hedefleri takip etmektedir: İleri eğitimin (gerçekçi senaryo eğitimi, etkileşimli öğrenme ve karar verme eğitimi) RAC'de uyanıklığı artırma üzerindeki etkisini değerlendirmek, ileri eğitimin etkisini analiz etmek (gerçekçi senaryo eğitimi, etkileşimli öğrenme ve karar verme eğitimi) RAC'da organizasyonel emniyet kültürünün geliştirilmesine yönelik ve ileri eğitimin (gerçekçi senaryo eğitimi, etkileşimli öğrenme ve karar verme eğitimi) RAC'da uçak uçuşa elverişliliğinin artırılması üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın evrenini Ruanda Havaalanı Şirketinin 198 çalışanı oluşturmuştur. Slovin formülü kullanılarak 132 kişilik bir örneklem büyüklüğü belirlenmiş ve %78,7 dönüt oranı elde edilmiştir. Araştırmacı bu çalışmada birincil ve ikincil verileri kullanmıştır. Bulgulara dayanarak çalışma sonucu, ileri düzey eğitimin RAC'de havaalanı güvenlik algısını artirmada olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak bazı zayıflıklar bulunmuş ve RAC'a etkileşimli teknoloji araçlarını standart bir uygulama olarak kuruluşun eğitim müfredatına entegre etmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Airport security is crucial for preserving public trust, flight safety, passenger safety, regulatory compliance, and the aviation sector. Technological innovation, and coordination are all crucial in the aviation sector. The right training can prevent accidents, but little is known about the training that airport security personnel receives or how they put it to use. Thus, this quantitative study aimed to assess the advantages of advanced training on enhancing perceptions of airport security using the Rwanda Airport Company (RAC) at the Kigali International Airport in Rwanda as a case study. One of the main objectives of this study is to determine how advanced training, such as realistic scenarios training, interactive learning, and decision-making training, affects RAC alertness. Examine how advanced training has affected the safety culture of the RAC organization. This covers advanced training in real-world environments. Discover how advanced training—which includes interactive learning, training in real-world environments, and decision-making training—affects the airworthiness of RAC aircraft. The study population consisted of 198 employees of the Rwanda Airport Company. A sample size of 132 was established using Taro Yamane's Formula, and a response rate of 78.7% was reached. The researchers used primary data for their investigation. The study concluded that advanced training significantly and favorably impacted the opinions of airport security held by the people of the RAC. However, certain weakness was noted, and the report recommended that RAC make it standard practice to include interactive technological tools in the company's training curriculum.