Analysis of factors affecting customer satisfaction in the airline industry. The comparative case of Rwanda and Turkiye Airlines
Havayolu sektöründe müşteri memnuniyetini etkileyen faktörlerin analizi. Ruanda ve Türkiye'nin karşılaştırmalı örneği
  1. Tez No: 902264
  2. Yazar: INNOCENT RUBIBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERBİL ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, havayolu endüstrisinde müşteri memnuniyetini etkileyen faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır. Bugünün son derece rekabetçi havayolu endüstrisinde, müşteri memnuniyetini sağlamak sadece kritik bir hedef değil, aynı zamanda bir gerekliliktir. Havayolları, memnun yolcuların sadece tekrar gelmekle kalmayıp, hizmetlerini başkalarına da tavsiye etmeye istekli olduklarını bilmektedir. Bu çalışma, müşteri memnuniyetinin belirleyicilerini karşılaştırmalı analiz yaklaşımı kullanarak, Rwandair ve Türk Hava Yolları olmak üzere iki havayolu üzerinde odaklanarak incelemiştir. Çalışmada, müşteri memnuniyeti kavramının altında yatan teoriler, faktörler ve ölçüm modellerine daha yakından bakılarak, havayolu endüstrisinde tüketici memnuniyetini etkileyen hizmet kalitesi faktörleri olarak fiyatlandırma politikası, web sitesi kullanışlılığı, uçuş programları, havaalanı hizmetleri, uçak içi hizmetler ve uçuş sonrası hizmetler değişkenlerini ele almıştır. Çeşitli demografik özelliklere sahip, herbir havayolu için 315 olmak üzere toplam 630 katılımcıdan çevrimiçi anket verileri kullanılarak yapılan regresyon analizi sonucunda, çalışmanın tüm hipotezleri kabul edilmiştir. Bulgulara göre, iki havayolunun web siteleri ve tarifeleri biraz farklılık gösterse de, Türk Hava Yolları'nın fiyatının daha yüksek olduğu, bunun sağladıkları hizmet seviyesinden kaynaklanabileceği keşfedilmiştir. Türk Hava Yolları için uçuş sonrası deneyim, müşteri memnuniyetinde en önemli faktör olup, fiyat en az etkiye sahiptir. RwandAir yolcuları uçak içi deneyimi daha çok önemserken, web sitesi kalitesi en az önemli faktördür. Literatüre göre, uçuşlarda müşteri memnuniyetini etkileyen hizmet kalitesi unsurlarını gösteren, Türk Hava Yolları ile Rwandair arasında karşılaştırmalı bir araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmada kullanılan model, teknoloji veya coğrafi konumun etkisi gibi ek faktörler eklenerek geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the factors influencing customer satisfaction in the Airline industry. In today's highly competitive airline industry, ensuring customer satisfaction is not just a noble goal, but a business imperative. Airlines around the world recognize that satisfied passengers are not only happy to return but also willing to recommend their services to others. This study examined the determinants of customer satisfaction, using a comparative analysis approach, focusing on two airlines, Rwandair and Turkish Airlines, with a closer look at the underlying theories, factors, and measurement models that underpin the concept of customer satisfaction. Then, the variables of pricing policy, website usefulness, airline schedule, airport services, inflight services, and postflight services, as service quality factors affecting consumer satisfaction in the airline industry. After conducting a regression analysis using data from an online survey of 630 participants, 315 for each airline with various demographic features, all hypotheses of the study were accepted. As a result of the investigation, we discovered that, while the two airlines' websites and schedules varied slightly, Turkish Airlines' price looks to be greater, which can be justified by the level of service they provide. For Turkish Airlines, the post-flight experience is the most important factor in customer satisfaction, with price having the least impact. RwandAir passengers value the in-flight experience more and website quality is the least important. According to the literature, no research has been identified that demonstrates the service quality aspects impacting customer satisfaction in airlines, such as a comparison study between Turkish Airlines and Rwandair. The model used in this study may be enhanced by including additional factors such as the effect of technology or geographic location.