Hiring decisions regarding gay and lesbian job applicants: An experimental study
Gey ve lezbiyen adaylara yönelik ı̇şe alım kararları: Deneysel bir çalışma
- Tez No: 902270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERGELY CZUKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de cinsel yönelimlerine dayalı işe alım ayrımcılığını ve bunun yordayıcılarını incelemektedir. Çalışma, gey ve lezbiyenlere yönelik işe alım kararlarını ve toplumsal cinsiyet rollerinin ve stereotiplerin bu süreçteki rolünü açıklamayı amaçlamıştır. Yaş ortalamaları 24.18 olan 205 katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada 2 (erkek, kadın) x 2 (heteroseksüel, homoseksüel) x 2 (erkek tipi iş, kadın tipi iş) denekler arası desen kullanılmıştır. İlk aşamada katılımcılar kurgusal özgeçmişlere dayanarak adayların erkek tipi (araç satış elemanı) ve kadın tipi (sekreter) işlere uygunluğunu değerlendirmiştir. Adayların cinsel yönelimleri, özgeçmişlerinde“üye olunan dernekler”bölümü aracılığıyla manipüle edilmiştir. İkinci aşamada ayrımcılığı yordaması beklenen çeşitli tutum ölçekleri ve demografik bilgiler alınmıştır. İşe alım karar ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği, Lezbiyen ve Geylere Yönelik Tutum Ölçeği, Cinsel Azınlıklarla Temas Formu, eşcinselliğin kontrol edilebilirliğine yönelik bir soru ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Eşcinsellerin heteroseksüel adaylardan daha az işe alınabilir olarak görüleceği ve gey ve lezbiyenlere yönelik tutumların işe alım skorlarını etkileyeceği düşünülmüştür. Ayrıca, cinsiyet, cinsel yönelim ve iş tipinin işe alım skorları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ek olarak, karar vericinin cinsiyetinin de sonuca etkisi düşünülmüştür. Analizler sonucunda, dindarlık düzeyi, siyasi görüş, eşcinsellerle sosyal temas, eşcinselliğin kontrol edilebilirliği ve geleneksel toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlar, eşcinsellere yönelik tutumları etkilemiş ancak işe alım kararları üzerinde anlamlı bir etki yaratmamıştır. Bununla birlikte, heteroseksüel ve homoseksüel bireyler arasında işe alım skorları açısından anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte, eşcinsel erkek bireylerin daha dezavantajlı olduğu ve özellikle kadın-tipi işte karar verici erkek olduğunda daha fazla ayrımcılığa maruz kaldığı gözlenmiştir. Bulgular mevcut alanyazın ışığında tartışılmış ve daha fazla araştırma gerekliliğine dikkat çekilmiş, cinsel yönelime dayalı ayrımcılığı önlemeye yönelik örgütlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines employment discrimination based on sexual orientation in Turkey and its predictors. It aims to shed light on how gender roles and stereotypes influence hiring decisions towards gays and lesbians. The study included 205 participants, with an average age of 24.18 years. An experimental design was used: 2 (male, female) x 2 (heterosexual, homosexual) x 2 (male-type job, female-type job). In the first phase, participants evaluated fictional CVs for male-type (car salesperson) and female-type (secretary) jobs, where the candidates' sexual orientation was manipulated through the 'associations of membership' section. In the second phase, various attitude scales and demographic information were collected. The recruitment decision scale, Gender Roles Attitude Scale, Attitudes Towards Lesbians and Gays Scale, Contact with Sexual Minorities Form, a question on the controllability of homosexuality, and a demographic form were used. It was thought that homosexuals would be seen as less employable than heterosexual candidates and that attitudes towards gays and lesbians would affect recruitment scores. In addition, the effect of the relationship between gender, sexual orientation, and job type on recruitment scores was analyzed. The study also considered the rater's gender. The analyses revealed that characteristics such as religiosity, political opinion, social contact with homosexuals, belief in the controllability of homosexuality, and attitudes towards traditional gender roles influenced attitudes towards homosexuals but did not significantly impact hiring decisions. However, consistent with the literature, homosexual males were more disadvantaged, especially when the decision-maker was male for female-type jobs. The findings are discussed in light of existing literature, highlighting the need for further research and suggesting measures for organizations to prevent discrimination based on sexual orientation.