'We are in this together': A thematic analysis of Turkish pregnant women's expectations from their husbands
'Bu yolculukta bı̇rlı̇kteyı̇z': Türk hamı̇le kadınların eşlerı̇nden beklentı̇lerı̇nı̇n tematı̇k analı̇zı̇
- Tez No: 902271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hamilelik, her iki eş için de stresli bir dönem oluyor ve genellikle evlilik memnuniyetini azaltan değişikliklere yol açabiliyor. Bu değişiklikler hamile annelerin ve doğmamış bebeklerinin fiziksel ve psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu tez iki makaleden oluşmaktadır. İlk kısım, hamilelik sırasında çiftlerin maruz kaldığı fiziksel, psikolojik ve yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra evlilik ilişkilerini etkileyen faktörlerin kapsamlı bir incelemesini içeriyor. Literatür taraması sonucunda mevcut literatürün çoğunlukla doğum sonrası yaşanan değişikliklere odaklandığı, hamilelik evresinin nispeten daha az araştırıldığı görülmüştür. Bu nedenle bu çalışma, hamilelik sırasında kadınların ve çift ilişkisinin içinden geçtiği değişiklikleri keşfetmeyi ve hamile kadınların eşlerinden beklentilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Hamile kadınların deneyim ve beklentilerini kapsamlı bir şekilde anlayabilmek için nitel bir çalışma yürütülmüştür. Dokuz hamile kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler tematik analiz ile analiz edilmiş ve dört tema ortaya çıkmıştır:“Hamilelikte deneyimlediklerim…”,“Eşimden beklentilerim…”,“Bu işte birlikteyiz”,“Ebeveyn etkisi paradoksu: Hem benzemek hem de farklı olmak istemek”. Bulgular, hamile kadınların benzer fizyolojik ve duygusal değişimler yaşadıklarını ve bu değişimlerin eşlerinden bağlanma ihtiyaçlarına paralel beklentilerini etkilediğini göstermiştir. Öte yandan, hamile kadınların ebeveynleri ile aralarındaki benzerliklerin farkında oldukları ve kendilerini ebeveynlerinin eksik gördükleri yanlarından farklılaştırmaya çalıştıkları anlaşılmıştır. Bulgular hamilelik, ebeveynliğe geçiş ve evlilik memnuniyetine dair mevcut literatür bağlamında tartışılmıştır. Klinik uygulamalar için öneriler ve gelecekteki araştırmalar için tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a period of significant stress for both partners, which can lead to changes that often decrease marital satisfaction. These changes can affect the physical and psychological well-being of pregnant mothers and their unborn babies. This thesis comprises two articles. The first provides a comprehensive review of the physical, psychological, and lifestyle changes that occur during pregnancy, as well as factors affecting marital relationships. The majority of existing literature focuses on postnatal changes, with the pregnancy phase receiving comparatively little attention. This study therefore aims to explore the maternal and relational changes that occur during pregnancy and to examine pregnant women's expectations of their husbands. In order to gain a comprehensive understanding of the experiences and expectations of pregnant women, a qualitative approach was employed. Semi-structured interviews were conducted with nine pregnant women. The data were analyzed with thematic analysis, which yielded four themes:“I am going through…”,“I expect you to…”,“We are in this together”,“Parental influence paradox: Desiring resemblance & craving change”. The findings indicated that pregnant women experience similar physiological and emotional changes, which at some point exert an influence on their expectations of their husbands in relation to their attachment needs. Furthermore, they were aware of the similarities between themselves and their parents and attempted to differentiate themselves from their perceived shortcomings. The findings were discussed in the context of existing literature on pregnancy, transition to parenthood and marital satisfaction. Suggestions for clinical practice, and recommendations for future research were presented.