Tefsir metinlerini çocuklara anlatma yöntemi 'Hz. İbrahim özelinde'
The method of receiving tafsir texts to children 'Specific to Hazrat Ibrahim'
- Tez No: 902286
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
İnsan yaşamının her evresiyle Kur'ân'ın muhatabı olmuştur. Bu muhataplık durumu beraberinde çeşitli sorumluluklar getirmiştir. Akıl ve kalp sahibi olması yönüyle bu sorumluluklardan en önemlisi kendisine indirilen mesajı yaşamının hangi anındaysa o ana uygun olarak anlaması ve idrak etmeye çalışmasıdır. Çocuk diye bir bireyi vahiyden uzak tutmak sağlıklı bir tutum değildir. Elbette uygun yöntem ve tekniklerle bu tanışma ve bağ kurma gerçekleştirilmelidir. Biz bu çalışmamızda tefsir metinlerini çocuk bireylere vermenin gerekliliği ve mahiyeti üzerinde alanında uzman kişilerin görüşlerini derledik. Üç bölümden oluşan tezimizin ilk bölümü; konuyla ilgili kavramlar, bilişsel ve zihinsel gelişim evreleriyle çocuk bireyler ve İslami çocuk edebiyatı gibi ana başlıklardan oluşmaktadır. İkinci bölümde çocuk ve Kur'ân yakınlaşması, mevcut meal ve tefsir pasajlarına bakış ve çocuk eserleri üzerine bir değerlendirme yapmaya çalıştık. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise Hz. İbrahim'le ilgili olan ayetleri tespit ederek, kronolojik düzlemde muhatabı 10-13 yaş arası çocuklar olan örnek bir tefsir metni hazırladık. Çalışmamızın bu alanda bir farkındalık oluşturmasını ve diğer çalışmalara ışık tutmasını umuyoruz. ANAHTAR KELİMELER: Tefsir, Kur'ân, Eğitim, Çocuk, Hz. İbrahim
Özet (Çeviri)
From the very beginning of his life, man has been in a position to interact with the Qur'an. This interaction has brought with it a number of responsibilities. Perhaps the most important of these is to understand and try to comprehend the message revealed to him in accordance with the moment of his life. It is not a healthy attitude to keep an individual away from revelation because he is a child. It is evident that this acquaintance and bonding should be achieved through the utilisation of appropriate methodologies and techniques. In this study, we have compiled the opinions of experts in the field on the necessity and nature of giving tafsir texts to children. The first part of our thesis, which consists of three chapters, addresses key topics related to the subject, including concepts, children with their cognitive and mental developmental stages, and Islamic children's literature. In the second part of the study, we sought to evaluate the relationship between children and the Qur'an, the current translation and tafsir passages, and children's works. In the third and final part of the study, we identified the verses related to Prophet Abraham and prepared a sample tafsir text in the chronological plane, whose addressees were children between the ages of 10 and 13. It is our hope that this study will serve to raise awareness in this field and to shed light on other studies. KEY WORDS: Tafsir, Qur'an, Education, Children, Prophet Abraham