Needs-based approach: Understanding the role of commuting convenience and work arrangements on subjective well-being
İş hayatında çalışma biçimleri, kişisel tercihler ve öznel iyilik hali
  1. Tez No: 902287
  2. Yazar: GÖZDE ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL CANAN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uzaktan çalışma, evden ya da ofis dışındaki herhangi bir yerden teknoloji kullanımıyla gerçekleştirilen bir çalışma düzenidir (Spreitzer, 2017). Önceki araştırmalar, sosyalleşme ihtiyacı yüksek olan kişilerin, uzaktan çalışma performanslarını diğer kişilere göre daha düşük olarak puanladıklarını göstermiştir (O'Neill, 2009). Bu çalışmada, bireysel ihtiyaçlar ile öznel iyilik hali arasındaki ilişkiye odaklanılarak, bu ilişkide çalışma düzeninin moderatör olarak rol alıp almadığı incelenmiştir. Ayrıca büyük bir metropol olan İstanbul'da yaşayan katılımcıların işe gidiş-gelişlerine ilişkin rahatlık algılarının ve işe gidiş-geliş ortalama sürelerinin öznel iyilik hallerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Veriler İstanbul'da çeşitli firmalarda çalışan 203 (123 kadın, 80 erkek) beyaz yaka çalışandan Qualtrics sistemi üzerinden toplanmıştır. Çalışanların mevcut çalışma düzenleri (hibrit, yüz yüze, uzaktan), bir ay içinde uzaktan çalıştıkları gün sayıları, işe gidiş-geliş süreleri, işe gidiş gelişlerine ilişkin rahatlık algıları, bireysel ihtiyaç çeşitleri (ilişki ihtiyacı, statü ihtiyacı ve başarı ihtiyacı) ve öznel iyilik hallerine ilişkin ölçümler alınmıştır. İki değişkenli korelasyonlar ve hiyerarşik regresyon modelleri, hipotezleri test etmek için çalıştırılmıştır. Bulgular, çalışma düzenlerinin, bireysel ihtiyaçlar ve öznel iyilik hali ilişkisinde herhangi bir moderatör rolü oynamadığını göstermiştir. Bunun yanı sıra sonuçlar, çalışanların işe gidiş gelişlerine ilişkin rahatlık algılarının öznel iyilik halini yordadığını ve işe gidiş-geliş süresinin artmasının öznel iyilik halini azalttığını ortaya çıkarmıştır. Elde edilen sonuçlar geçmiş literatür ışığında incelenmiş ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Telework is a work arrangement that uses technology to work from home or any other location other than the office (Spreitzer et al., 2017). Many pieces of the literature showed that those who are more sociable and attracted to developing relationships with others (i.e., higher on sociability) tended to report lower ratings on indices of telework performance (O'Neill et al., 2009). In this study, we focused on the relationship between individual needs and subjective well-being and aimed to see if work arrangements play a moderator role. Also, with this study, we further explored how commuting convenience and commuting time affect subjective well-being in a big metropolitan city such as Istanbul. Data for the current study were collected from 203 (123 Females, 80 Males) white collar employees who work for several companies in Istanbul by Qualtrics. Employees' current work arrangements (Hybrid, face-to-face and remote), their number of remote working days, commuting time, their individual needs (the need for affiliation, the need for status and the need for achievement) and subjective well-being are measured. Bivariate correlations and hierarchical regression models were conducted to test the hypotheses. Results showed that work arrangements don't play a role as a moderator and there isn't any significant relationship between individual needs and subjective well-being. However, we found that commuting convenience predicts subjective well-being and higher commuting times decrease subjective well-being. The findings are discussed based on the previous literature, future directions and implications.